Fenka Sobee zachránila svého páníčka veterána a tím uhájila svůj život

Přidat na Seznam.cz

Služební fenka jménem Sobee je inspirací pro svého vysloužilého pána, který o ní praví, že jej zachránila. Současně však také on zachránil ji, píše Daily Paws.

Fenka seděla v přeplněném útulku v Georgii, opuštěná všemi lidmi, které znala, zatímco do plánovaného termínu eutanazie zbývalo méně než 48 hodin.

O půl země dál, v Holts Summitu ve státě Ohio, se veterán amerického námořnictva Jason Howe potýkal s návratem domů po dvou bojových nasazeních. Kvůli posttraumatické stresové poruše bojoval s depresemi a úzkostmi, zejména na veřejných místech. Aby se s tím vyrovnal, sáhl po alkoholu a drogách, což ho zavedlo jen na temnější životní cesty.

Právě tam, na vrcholu těchto dvou málem špatně končících příběhů, se Sobee a Howe našli.

Sobeeho postavila znova na nohy nezisková organizace K9s on the Front Line, která sídlí v Maine a věnuje se poskytování vycvičených, certifikovaných služebních psů veteránům v nouzi. V roce 2016 nezisková organizace spojila Sobeeho s Howeem, jenž se o programu dozvěděl od svého kamaráda ze střední školy. Pouto, které se mezi psem a veteránem vytvořilo, bylo okamžité a neochvějně silné.

„Sobee mi pomáhá probouzet se s pocitem smysluplnosti,“ svěřil se Howe pro Daily Paws. „Kdykoli začínám mít záchvat úzkosti, je hned u mě, přiloží mi tvář k obličeji a řekne: ‚Ahoj, jsem tu pro tebe‘.“

Sobeeho výcvik, přizpůsobený Howeovým potřebám, se zaměřuje na jeho úzkost. Fenka svého pána uklidňuje svojí přítomností a je vychována tak, aby rozpoznala příznaky záchvatu a zmírnila je. Na veřejnosti je ostražitým partnerem, který Howeovi dělá společníka a doslova mu kryje záda.

„Opravdu nemám rád, když se ke mně lidé přibližují zezadu,“ vysvětluje Howe. „Takže když ke mně někdo přijde zezadu, Sobee neštěká, ale tak nějak ke mně couvne a postaví se mezi nás.“

Díky Sobee Howe natolik uvěřil v poslání K9s on the Front Lines, že se přidal do jejich řad a stal se kontaktní osobou neziskové organizace na Středozápadě. A Howe není typ člověka, který dělá věci polovičatě. Za tři roky, co se věnuje výcviku psů, Howeova pobočka spojila životy 100 veteránů se služebními psy a v letech 2020 a 2021 byla mimo jiné vyhlášena serverem MissouriMagazines.com nejlepší neziskovou organizací v roce 2020 a 2021 a získala další prestižní komunitní ocenění.

Nyní se Sobee a Howe stali finalisty každoroční soutěže American Humane Hero Dog Awards, programu, jehož cílem je upozornit na silný a trvalý vliv těchto zvířat na lidi a svět kolem nich. A pokud jde o Sobeeho vliv, Howe nemá žádné výhrady.

„Kdyby nebylo Sobee, tak bychom se teď nebavili,“ říká. „Možná byla dva dny před smrtí, ale to ona mě zachránila.“

Zdroj: Daily Paws