Žraločí čelisti zblízka: Jak to vypadá, když tento postrach moří loví?

Přidat na Seznam.cz

Žraloci děsí téměř každého, kdo se někdy potápěl v moři. Tedy kromě zkušených potápěčů, kteří naopak touží po tom žraloka potkat. Už jen zahlédnout jejich hřbetní ploutev nad hladinou je pro běžného plavce bez znalostí děsivé. Jak to ale vypadá, když žralok loví? Podívejte se zblízka!

Žraloci

Žraloci se vyskytují téměř ve všech mořích a oceánech, ačkoliv vyhledávají především takové vody, které nejsou ani slané, ani příliš sladké. Většina druhů jsou predátoři, zpravidla loví jiné ryby a mají neuvěřitelně silné čelisti. Většina lidí má strach ze žraloka bílého, ovšem ten není ani zdaleka tak velký, jako jeho blízký příbuzný – žralok obrovský. Více než deset metrů dlouhý žralok, který může vážit i dvacet tun, je teprve postrach oceánů. Naštěstí ale žere jen plankton.

Lov

Žraloci se při lovu řídí vibracemi i čichem. Jejich ocasní ploutev má navíc takovou sílu, že při útoku dokáže žralok vyvinout rychlost až 60 km/h, a když k tomu přidáte smrtící čelisti, které dokáží překousnout například lachtana na dvě půlky, dokážete si představit, o jak mocného predátora se jedná. Ani žraloci ale nemají rádi risk, a tak je ve většině případů postup lovu stejný – první útok na kořist ji buď zabije, nebo vážně zraní, následně žralok odplave a vrátí se až tehdy, když kořist vykrvácí nebo je utopená.

Věděli jste?

Věděli jste, že žraloci patří mezi vůbec nejstarší obyvatele naší planety? Zkameněliny jejich předků jsou staré až 420 milionů let! Tím největším z předků dnešních žraloků byl zřejmě megalodon, který mohl v průměru měřit od 15 až do 18 metrů, největší jedinci ale mohli měřit i 40 metrů. Podle kosterních pozůstatků se předpokládá, že mohl vypadat jako několikanásobně větší žralok bílý.

zdroj: biolib, denik, stoplusjednicka