Zuřivý grizzly bojuje o mršinu velryby

Přidat na Seznam.cz

Velryby a medvědi nejsou dvě zvířata, u kterých byste běžně očekávali, že se spolu setkají. Toto poutavé video, které bylo natočeno v národním parku Katmai na Aljašce, jenž je důležitým biotopem lososů a tisíců medvědů hnědých, zhlédly téměř dva miliony lidí.

Medvědi jdou na ryby

Aljašští medvědi hnědí v národním parku Katmai mají k dispozici bohaté zásoby lososů a mnozí medvědi jsou zdatní v rybolovu, píše web A-Z-Animals. Jedí však i spoustu dalších potravin a jejich jídelníček je pestrý. Medvědi hnědí jsou považováni za jedny z nejvšežravějších zvířat na světě a snědí téměř cokoli. To zahrnuje trávu, ovoce a květiny, drobné savce, jako jsou veverky, a zraněná zvířata, na která narazí, včetně mláďat jelenů. Velmi rádi si pochutnají i na mršině a obrovská mršina velryby na pobřeží by pro ně byla příliš velkým soustem.
Medvědi obvykle hledají ryby v mělkých tůních, kde odpočívají lososi. Lze je také vidět, jak stojí v říčních proudech a vrhají se na ryby, které plavou, nebo čekají na březích a nabírají ryby, které silné proudy odhodí do strany.

Boj o mrtvou velrybu

V této velké mršině je spousta masa, ale situace se pěkně zvrtne. Na začátku se dva velcí samci medvěda hnědého promenádují a snaží se chovat jako dominantní samec na břehu, když se mezitím se na velrybě spokojeně krmí několik mláďat a také samice se svým jediným ročním mládětem.
Napětí začíná stoupat, když se samec přiblíží s chůzí stranou, která značí, že si myslí, že má hlavní slovo, což samici zjevně dráždí. Netrvá dlouho a dojde k zápasu plného vrčení a agresivity. Nakonec se sklíčený poražený jedinec vzdálí do lesa, aby mršinu velryby přenechal konkurenci.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube