Zvířata dokáží podle čichu rozlišovat, jak jste naladěni. Ovlivňuje to i jejich chování

Přidat na Seznam.cz

Dokáží zvířata vycítit, že se člověk bojí nebo je šťastný? Aby se vědci dostali k jádru této otázky, pracovali především se vzorky potu, aby zvířata nebyla ovlivněna přítomností člověka, jeho výrazy a držením těla.

Studie probíhala tak, že účastníkům byla pouštěna videa s komediální a hororovou tématikou. Po každém promítání jim byly z podpaží odebrány vzorky potu a byli požádáni, aby uvedli, jaké měli během sledování pocity. Pak byly vždy dva vzorky od jednoho člověka předloženy přiřazenému koni.

„Když koně cítili vzorky radosti, používali pouze levé nozdry,“ uvedla Plotine Jardatová, doktorandka na univerzitě v Tours ve Francii. „To naznačuje, kterou část mozku používají k analýze pachu. U všech savců mají obě mozkové hemisféry různé funkce a v emocionálním kontextu se zdá, že vůně ze vzorků radosti byla koňmi vnímána jako pozitivní.“

Když však koním podali vzorky odebrané při sledování hororu, nejenže vzorek očichávali déle, ale také k tomu použili obě nozdry. „Není to tak, že když koně ucítí pach jiného zvířete, napadne je slovo strach,“ řekla Jardantová. „Ale nyní víme, že koně dokáží rozlišit pachy od různých emocionálních stavů u lidí.“

Co může za přenos informací mezi druhy

Mohly by za tím stát chemosignály, což jsou chemické látky produkované zvířaty, které mohou ovlivnit chování jiného zvířete. U lidí se v potu nachází několik sloučenin, například adrenalin nebo androstadienon (bílkovina podobná feromonu), které by mohly způsobovat změnu pachu ve chvílích strachu. Tyto sloučeniny by také mohly přenášet emocionální informace z jednoho druhu na druhý, napsali vědci ve studii.

Jak reagují na rozdílné emoce psi

V jiné studii dali vědci labradorským retrívrům za úkol očichat vzorky potu odebrané po zhlédnutí buď děsivého, nebo veselého videoklipu. Vědci vložili vzorek do krabice s otvorem a tu umístili do uzavřené místnosti se dvěma lidmi, s cizí osobou a majitelem psa.

Podobně jako u studie na koních vědci zjistili, že psi reagovali odlišně. „Když psi ucítili pach šťastného člověka, zvýšila se jejich interakce s cizím člověkem v místnosti,“ uvedl hlavní autor studie Biagio D’Aniello, profesor zoologie na Neapolské univerzitě

„Když ucítili vzorek s emocí strachu, buď šli za svým majitelem, nebo ke dveřím a snažili se opustit místnost,“ řekla spoluautorka studie Anna Scandurra, postdoktorandka z Neapolské univerzity.

Ta dospěla k podobnému závěru jako vědci ve studii o koních. Tedy, že reakce psů byly pravděpodobně způsobeny chemickými signály, které jsou psi schopni rozlišit i u lidí. To naznačuje, že ve hře byla mezidruhová emocionální komunikace. Z toho všeho tedy vyplývá, že zvířata jsou schopna rozpoznat emoce, minimálně na úrovni pozitivní a negativní. Jestli dokáží pach přiřadit ke konkrétní emoci, to je otázka na další studii.

Zdroj: Live Science