Border kolie: Seznamte se s nejinteligentnějším plemenem

Přidat na Seznam.cz

Border kolie je považována za nejlepšího pasteveckého psa na světě a nejinteligentnější plemeno. V roce 2020 se v Americe umístila na 35. místě žebříčku nejoblíbenějších plemen psů a ve Velké Británii je celkově 12. nejoblíbenějším plemenem. Tento pes potřebuje být zaměstnán prací a cvičením, aby uspokojil své nároky.

O plemeni

Díky své vysoké inteligenci a ochotě poslouchat je skvělým detekčním psem pro policii, celní správu a další státní orgány, ale toto plemeno je také vynikající pro soutěžní psí sporty, lov ptáků, práci vodicích psů a pátrací a záchranářské práce, píše A-Z-Animals.

Původně bylo vyšlechtěno v anglicko-skotském pohraničním hrabství Northumberland jako lovecký pes a také jako pracovní pes na farmách pro pasení ovcí a dalších hospodářských zvířat. Díky láskyplnému, poslušnému a inteligentnímu chování, dobrému zdraví, dlouhému životu a rychlosti a obratnosti je border kolie vynikajícím rodinným mazlíčkem.

Osobnost border kolie

Border kolie Jsou neuvěřitelně chytré. Jako jedno z nejuniverzálnějších plemen se border kolie mohou kromě pasení ovcí naučit mnoho různých věcí. Rády poslouchají své majitele. Potřebují pravidelné kartáčování a úpravu a je třeba je kartáčovat alespoň třikrát týdně.

Toto plemeno bylo vyšlechtěno pro chladné podnebí Velké Británie a dožívá se dlouhého věku, takže může být docela spokojené i v chladnějších zemích. Není to plemeno, které by bylo zavřené doma, border koliím se špatně daří v bytě a potřebují dvorek, kde se mohou proběhnout.

Velikost a hmotnost border kolie

Border kolie je středně velký pes s dlouhou a drsnou nebo krátkou a hladkou srstí. Její průměrná výška je 48-59 cm u psů a 46-54 u fen. Psi v dospělosti váží 20 kilogramů, zatímco feny v dospělosti váží kolem 18 kilogramů.

Běžné zdravotní problémy border kolií

Čistokrevné border kolie mají několik běžných zdravotních problémů, ale většinou jsou snadno léčitelné nebo zvládnutelné. Nejčastější jsou poruchy pohybového aparátu včetně dysplazie kyčelních kloubů a osteochondritidy dessecans (OCD), které pocházejí z věku nebo přílišné aktivity, jež má za následek zrychlený růst během štěněčího věku. Idiopatická epilepsie, patentní duktus arteriosus a hypotyreóza jsou dědičné poruchy, které jsou pro toto plemeno jedinečné, zatímco problémy se zuby, progresivní retinální atrofie (PRA), anomálie očí kolie (CEA) a hluchota jsou běžné.

Zdroj: a-z-animals.com