Zvířata se nepoznají v zrcadle. Výjimkou je slon indický nebo delfín

Přidat na Seznam.cz

Už jste někdy na internetu našli zábavné video, ve kterém zvíře v zrcadle nepoznává samo sebe? Nejde o výjimku. Druhů, které dovedou rozpoznat svůj odraz, totiž existuje jen velmi malé množství. Řadí se k nim například slon indický nebo delfín.

Test, kterým je velmi těžké projít

Vědci testovali rozpoznávání sama sebe v zrcadle u celé řady druhů, počínaje výzkumem šimpanzů publikovaným v roce 1970. Zvířata od mravenců přes manty až po africké šedé papoušky byla zkoumána z hlediska známek sebeuvědomění při kontaktu s vlastním odrazem. Jen malá hrstka z nich si uvědomila, že se dívá sama na sebe. Mnoho z nich to neví. A řada z nich se chovala neprůkazně.

Zvířata, která se v zrcadle poznala

Prvním zvířetem, které se při testu prohlíželo v zrcadle, je šimpanz. Testem prošli i další lidoopi. Orangutani se ve studii z roku 1973 taktéž poznali – a dokonce identifikovali různé znaky na svém těle. Ve studii z roku 1994 byli bonobové pozorováni, jak si pomocí zrcadla prohlížejí části svého těla, které by jinak neviděli. Výsledky u goril byly naopak nepřesvědčivé. Některá zvířata se mohou naučit vlastní odraz v zrcadle rozeznat po tréninku, to však nebylo cílem výzkumu. Zaměřoval se totiž na uvědomění sebe sama jakožto vrozené schopnosti.

Jediným dalším suchozemským savcem, který v testu přesvědčivě obstál, byl slon asijský v Zoo Bronx. Výzkumy na delfínech naznačují, že i oni dokáží rozeznat své vlastní odrazy. Výzkum z roku 1995, při němž se místo zrcadel používalo video, i výzkum z roku 2001, při němž se používala zrcadla, naznačily, že delfíni používají své obrazy ke zkoumání stop na svém těle. V roce 2008 se pak testovala schopnost strak a holubů. Někteří ptáci se však poznali teprve až po delším učení. Nadějně pak vypadá i sebeuvědomění některých tučňáků (kroužkových), které se testovalo v roce 2022.

Zdroj: Live Science