Staráte se v zimě správně o svého psa?

Přidat na Seznam.cz

Mnohá psí plemena mají ráda chladné počasí. Některým psům je však potřeba zajistit určité podmínky, aby si mohli bezpečně a komfortně užívat venkovní procházky v zimním období. Především je potřeba dbát o jejich srst.

Srst je jeho přirozená ochrana

Neměla by být příliš krátká, ale ani přehnaně dlouhá. Pes by měl být vystaven nepřízní počasí, jelikož je to původně divoký tvor. Evolučně je dobře vybaven na pobíhání v mrazu, po zasněžené krajině. Při mrazivém počasí je však dobré zkrátit čas venkovních procházek, aby pes neprochladl. To se týká především těch psů, kteří bývají označování jako domácí gaučová plemena. Ta obecně hůř snášejí působení krutých vlivů nepříznivých atmosférických podmínek, se kterými se v zimě setkávají v průběhu pobytu venku. Platí to přirozeně také obecně u krátkosrstých plemen a hlavně pak u štěňat a také u starších psů – mohou mít sníženou imunitu a rychleji prochladnou. Hlídejte si pohybovou aktivitu vašeho mazlíčka, aby jeho pobyt venku nebyl jen o chůzi na vodítku. Měl by se proběhnout, je to pro něj kratochvíle a neméně důležité je i to, že to posiluje obranyschopnost jeho organizmu. Rozhodně je to dobré pro jeho zdraví, uvádějí odborníci na webu Battersea.

Je mu příliš velká zima? Oblečte ho!

Pokud pes v průběhu pobytu venku viditelně trpí mrazem, tak je vhodné zamyslet se nad možnosti použití zimního oblečení pro psy. Dobře ho ochrání a pobyt venku v zimě bude pro něj příjemnější. Tím spíš, pokud se k tomu přidá ještě působení mrazivého větru a sněžení. Nezapomeňte psovi ostříhat srst na tlapách mezi konečky prstu, pokud pobíhá v zimě venku po sněhu a ledu. Při procházkách se tam hromadí mrznoucí sníh, který psům znesnadňuje pohyb a navíc může způsobit omrzliny. Před odchodem z domu můžete namazat tlapky svého čtyřnohého mazlíčka speciální mastí s vitamíny. Obchodů, které nabízejí tyto produkty pro psy, je značný počet. Stačí si vybrat. Po tomto zákroku budou tlapky chráněny proti agresivnímu působení soli, která je v zimním období rozptylována po silnicích a na chodnících.

Po návratu z procházky kontrola a jídlo

Po návratu z venkovní procházky nezapomínejte na kontrolu tlapek, jestli kůže není podrážděna nebo poškrabána. Ohledně krmení psa v zimním období je dobré poradit se s veterinářem. Někdy je nutné přidat do jídelníčku mazlíčka kaloričtější krmivo, které zlepší jeho obranyschopnost v zimním období. Nicméně přísun kalorii do jeho organizmu se nesmí přehánět. U psů, stejně jako u lidí v takovém případě hrozí nadváha a obezita, což jejich zdraví naopak poškozuje. Je tedy důležité psovi dávat vyvážené krmivo v odpovídajícím množství a patřičně obohacené o vitamíny.

Zdroj: Redakce, battersea