Psí výkaly tvoří významnou část potravy lišek

Přidat na Seznam.cz

Výzkumníci zjistili, že psí výkaly mají podobnou kalorickou hodnotu jako divoká kořist lišek. Lišky je však mnohem snadněji vyhledají, zejména když je divoké kořisti nedostatek. Psí výkaly tvoří významnou část jídelníčku lišek obecných žijících v borových lesích na Skotské vysočině, ukázala studie, jíž zmiňuje portál News.

Studie uvádí, že je bezprecedentní, aby jeden živočišný druh jedl výkaly jiného druhu v tak velkém množství. Zjistila, že DNA psa domácího je druhým nejčastějším druhem nalezeným ve vzorcích liščího trusu, a to přibližně ve 40 %.

Bylo zvažováno několik teorií, proč tomu tak bylo, včetně možné záměny liščí a psí DNA, protože oba druhy jsou si blízce příbuzné.

Důležitý zdroj potravy

Vědci však nakonec dospěli k závěru, že psí trus se stal pro lišky důležitým zdrojem potravy, na který se mohou spolehnout v době nedostatku. Uvedli, že psí výkaly mohou být pro lišky výhodnější než jejich kořistní druhy. Kromě toho dostupnost psích výkalů a jejich konzumace volně žijícími zvířaty vytváří riziko přenosu nemocí, parazitů a zavlečení nových patogenů.

Poukazuje také na to, jak může být chování lišek žijících v borových lesích ovlivněno návštěvami lidí a jejich domácích mazlíčků— a zejména na to, jak důležité by mělo být pro pejskaře odstraňování psích výkalů. Původním cílem bylo prozkoumat jídelníček lišek a kun, aby bylo možné lépe pochopit, jak se těmto dvěma predátorům daří koexistovat v borových lesích, přestože mají velmi podobné stravovací návyky.

Skutečnost, že lišky konzumují psí výkaly v množství, které zjistili, je bezprecedentní. Králíci a další příbuzné druhy jsou dobře známé tím, že konzumují své vlastní výkaly, ale konzumace výkalů jiného druhu byla zdokumentována jen zřídka a pravděpodobně představuje přehlíženou interakci mezi volně žijícími zvířaty.

Tento jev by tradičními metodami zkoumání stravy nebyl zjistitelný, ale díky použití technik založených na DNA studie tuto interakci poprvé odhalila, což vede k důležitým otázkám, jak lidské aktivity ovlivňují volně žijící zvířata!

Zdroj: bbc.com