Dokáže krokodýl prokousnout želví krunýř?

Přidat na Seznam.cz

Krokodýli i želvy jsou plazi, kteří na naší planětě žijí miliony let. Mohou ale sežrat jeden druhého? A pokud ano, dokáže vůbec krokodýl prokousnout želví krunýř?

Krokodýli

Do skupiny archosaurů patřilo i několik dinosaurů, dnes jsou však krokodýli poslední přeživší. Většina z nich loví vodní živočichy, ti větší loví i suchozemské savce. Vůbec největší krokodýli mohou vážit až tunu a meřit neuvěřitelných šest metrů. Patří mezi největší plazy vůbec, a je charakteristický protáhlou tlamou s ostrými zuby, silnou a tvrdou kůží a také dlouhým ocasem.

Želvy

Želvy jsou známé tím, že nepatří zrovna mezi nejrychlejší zvířata. Jejich rychlost může dosáhnout až 35 km/h ve vodě a asi 200 metrů za hodinu na souši, to znamená, že želvy se musí bránit jinak než útěkem. Z tohoto důvodu mají tvrdý krunýř, který, jak můžete vidět ve videu, neprokousne ani krokodýl. Navíc jsou želvy známé tím, že jako jedni z mála živočichů mají schopnost dlouhověkosti.

Věděli jste?

Věděli jste, že želvy se hravě dožijí i sta let? Jedním z nejstarších jedinců je Jonathan, který se dožil 190 let! Zajímavé je také to, že všechny želvy, ať už suchozemské, nebo vodní, kladou vejce.

zdroj: iucncsg, dinosaurusblog, smithsonianmag