Medojed: Roztomilé zvířátko, které se nebojí ničeho!

Přidat na Seznam.cz

Pod pojmem medojed si mnozí představí malé, čtyrnohé zvířátko, které připomíná jezevce. Jde ale o nebojácnou, nebezpečnou a mazanou šelmu!

Medojed

Medojedi patří mezi lasicovité, žijí především v Africe a jižní Asii a vzhledově připomínají jezevce. Obvykle měří asi jeden metr na délku a asi 30 centimetrů na výšku, takže mezi krvelačnými šelmami opravdu nejde o žádné velké monstrum. Mohou vážit až 15 kilogramů, a charakteristické jsou pro ně malé uši, oči a krátké, ale velmi silné nohy. Co se barvy srsti týče, jsou medojedi do půli těla tmavě hnědí až černí, záda a vrch hlavy jim pokrývá světlá srst.

Je doma kdekoliv

Oproti jemu dobodným, je medojed schopen žít téměř kdekoliv. Jeho teritorium se může rozprostírat nejen v lesích, ale také na savaně, po skalách nebo i na okraji pouště. Co se obrany teritorie týče, jsou medojedi velmi agresivní, a to i v případě, že ho napadne mnohem větší predátor. Medojedi se také do soubojů s predátory pouští sami od sebe, jakoby neměli pud sebezáchovy. Vypadá to ale, že toto zvíře je spíše superman mezi lovci.

Nejlepší obrana je útok

Medojedi jsou velmi zajímavá zvířata. Oproti jiným zvířatům medojedovi neublíží ani hadí jed, naopak prudce jedovaté hady loví. Aby zahnal nepřátele, vypouští páchnoucí sekret, ovšem pokud to nezabere, je medojed ochoten bojovat. V takovém případě je mnohdy vítězem, byl zaznamenán například případ, kdy medojed odehnal smečku lvic. Pokud už ho nějaké zvíře dokáže chytit do zubů, mají medojedi schopnost otočit se o 180 stupňů, díky své velmi pružné a volné kůži, a na predátora zaútočit. Aby toho nebylo málo, pokud se už nějakému hadovi podaří medojeda uštknout, je medojed po pár hodinách opět v pořádku.

zdroj: iucnredlist, science, stoplusjednicka