Jak na bezpečné čištění uší kočky

Přidat na Seznam.cz

Čištění uší je důležitou součástí zdraví kočky, proto je důležité, abyste se tomuto úkonu věnovali pravidelně. Řiďte se těmito radami, abyste zajistili, že při čištění uší své kočky nepoškodíte.

Začněte s kontrolou uší, když je vaše kočka mladá

Snažte se kontrolovat uši své kočky co nejdříve. I když vaše kočka nepotřebuje vaši pomoc při udržování čistoty uší, díky této rutině si kočka zvykne na to, že jí na uši saháte a staráte se o ně, radí web BHG. Kočku poté pochvalte za dobré chování a dejte jí malý pamlsek.

Připravte se na boj

V závislosti na tom, jak moc vaše kočka spolupracuje, vám kromě pevného a bezpečného držení může pomoci i zavinutí do osušky. Díky tomu se bude cítit v bezpečí a zabráníte kousání nebo škrábání. Můžete také požádat někoho, aby vám při čištění kočku držel. Když to budete dělat vsedě, budete mít nad kočkou větší kontrolu.

Zpříjemněte si čištění uší

Vaše kočka pozná, když se chystáte udělat něco nepříjemného, například jí podat tabletku. Najde si místo, kam se schová, dokud neuvěří, že hrozba pominula. Trik spočívá v tom, že buď odvedete její pozornost tím, že si s ní nejprve budete hrát. Nezapomeňte jí před čištěním a po něm dát pamlsek, aby si úkol spojila s pozitivním výsledkem.

Před čištěním zkontrolujte oblast uší

Než začnete s čištěním, důkladně zkontrolujte uši své kočky. Hledejte případné otoky, suchou kůži, nečistoty, nadbytečný ušní maz nebo zápach, protože to může znamenat jiné zdravotní problémy, které byste měli řešit s veterinářem. K prohlídce zvukovodu můžete použít malou baterku. Při každém čištění uší proveďte čichový test, abyste byli schopni zjistit, kdy uši smrdí jinak. Nepříjemný zápach vycházející z uší vaší kočky je jistým znamením problému.

Chovejte se k uším své kočky jako k vlastním

Stejně jako jsou lidé varováni, aby nikdy nestrkali vatovou tyčinku do zvukovodu, platí to i pro naše kočičí přátele. Veterináři říkají, že vatovými tampony můžete očistit vnější záhyby ušních boltců od nečistot, ale nikdy nešťourejte dovnitř.
Pro čištění do hloubky vám veterinář může dodat nebo doporučit bezpečný tekutý roztok, který se aplikuje dovnitř ucha. Podržte špičku ucha vzadu, abyste viděli až dovnitř, a čištění tak provedli co nejpřesněji a nejúčinněji. Zatímco držíte špičku ucha vzadu, aplikujte roztok podle pokynů a třete základnu ucha, abyste jej vedli směrem dolů.

Zdroj: bhg.com