Máme pro vás dobrou zprávu. Mrož lední se vrací do přírody!
Ač se to může zdát zvláštní, předkové mrožů původně žili v tropech. Následovali zdroje potravy na sever a skončili na dvou hlavních místech. V severním Pacifiku a severním Atlantiku.
Zákaz lovu podpořil návrat téměř vyhynulého druhu mrože
Velká skupina se usídlila na norském souostroví Špicberky, kde se setkávají teplé a chladné oceánské proudy. Za posledních několik milionů let se mroži přizpůsobili chladnému prostředí, mají dlouhé slonovinové kly, které je chrání před ledními medvědy, a tlustou, štětinatou kůži, pod níž je až šest centimetrů izolačního tuku, popisuje mrože web SmithsonianMag. Naučili se hledat potravu pomocí citlivých vousků a ploutvemi a čumákem rozbíjejí skořápky a pojídají je po tisících. Někdy lovili tuleně, mořské savce, s nimiž nejsou nijak příbuzní.

Mroži lední se objevili ve vodě těsně u pobřeží
„Mrož je něco jako mýtické stvoření,“ říká Colleen Reichmuth, vědecká pracovnice Institutu mořských věd Kalifornské univerzity v Santa Cruz. „Jsou jako žádné jiné zvíře na Zemi. Jejich nejbližší žijící příbuzné od sebe dělí téměř 20 milionů let“.
V roce 1952 byli mroži na Špicberkách téměř vyhubeni, a to v důsledku více než 300 let trvajícího lovu slonoviny. Norská vláda proto zakázala komerční lov těchto ohrožených tvorů a ti se začali znovu rozmnožovat. V roce 2006 žilo na Špicberkách 2 629 mrožů. Podle poslední studie z roku 2018 jich bylo 5 503. Nyní je běžné vidět shluky těchto společenských zvířat, jak se sluní na břehu vody. Naplňují vzduch kakofonií svých vokálů, jako když si přátelé povídají a zpívají dlouho do noci.
Zdroj: smithsonianmag.com