Kočka se dá odnaučit, aby neškrábala gauč

Přidat na Seznam.cz

Každý má rád kočky. Jejich malé čumáčky, jemné fousky a polštářky na packách jsou neodolatelné. Bohužel jejich tendence škrábat nábytek je už mnohem méně roztomilá. A přestože je škrábání přirozeným chováním koček, nikdy byste neměli kočku fyzicky trestat.

Kočky mají tendenci brousit si drápky z několika důvodů. Mezi na například patří:

Je to forma cvičení a protahování. Je to psychicky stimulující a může to snižovat stres. Udržuje to drápky ostré. Díky pachovým žlázám v tlapkách si tím značí své teritorium. Co tedy dělat, aby si kočka drápky o gauč nebrousila?

Přikryjte místo

Pokud vaše kočka projevuje k vašemu gauči až přílišnou náklonnost, místo můžete přikrýt starou dekou nebo ručníkem, radí web DailyPaws. Pokud se tak rozhodne škrábat si drápky, odnese to maximálně deka.

Poskytněte jí jiná místa ke škrábání

Umístěte škrabadlo nebo dvě hned vedle oblíbeného místa na škrábání vaší kočky. Kočka by měla mít doma více míst, kde si může protáhnout a nabrousit drápky. Škrabadla mohou být vodorovná, svislá nebo šikmá a vyrobená z mnoha různých materiálů. Může chvíli trvat, než najdete takové, které si vaše kočička zamiluje.

Zaměstnejte ji

Pokud ani nové škrabadlo nepomáhá a máte pocit, že vaše kočka škrábe nábytek kvůli stresu, pořiďte jí hračky. Interaktivní kočičí hračky ji zaměstnají a zabaví a každodenní hraní s vámi jí pomůže ještě víc.

Zastřihněte jí drápky

Jelikož ji učíte, co nemá škrábat, udržujte její drápky zastřižené nakrátko, což sníží případné poškození nábytku.

Abyste odnaučili kočku škrábat nábytek, vždy používejte u své kočičky pozitivní posilování. Nikdy na ni nekřičte ani ji nestříkejte vodou. Abyste vašeho mazlíčka nalákaly na kočičí nábytek, škrabadla a kočičí stromy jí posypte šantou, která její pozornost zcela jistě zaujme.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube