Proč kočky tak rády sedí na našich věcech? Budete překvapeni

Přidat na Seznam.cz

Každý, kdo zná kočky, ví, že si lehnou na knihu před vámi, na papír, který jste právě odložili, na předmět, který chcete vyfotit, na krabici, kterou se chystáte začít balit, nebo na cokoli jiného, co se vám zdá, že právě potřebujete. Ale proč? Odpovědi na to přinesl server Pethelpful.

Možností člověka napadne hned několik. Je to kvůli pozornosti? Potřeba? Pocit kočičí nadřazenosti a celkově… kočičího chování? Pojďme se ponořit do vnitřních motivací našich kočičích přátel, když se rozhodnou sednout si na jakýkoli předmět, který bychom mohli potřebovat, nebo do něj.

Krabice

Kočky prostě zbožňují krabice. Pokud někdo postaví do blízkosti kočky krabici nebo předmět podobný krabici, nevyhnutelně udělá vše pro to, aby si do ní nebo na ni sedla. Krabice je přitahují jako magnet.

Jedna z teorií říká, že kočky se cítí bezpečně obklopeny čtyřmi stěnami krabice a že to napodobuje jejich zkušenost, kterou zažily v dětství, kdy se choulily u matky a sourozenců.

Další teorie tvrdí, že velkou roli hraje teplota. Většina lidských obytných prostorů má obvykle teplotu kolem 22 stupňů Celsia, zatímco podle studie Národní rady pro výzkum z roku 2006 je pro kočku domácí termoneutrální zóna 30 až 36 stupňů Celsia. Kočkám je zima. V boxech je teplo. Vlnitá lepenka velmi dobře izoluje a pomáhá kočkám uchovávat tělesné teplo.

Vše je o čtvercích

Zdá se však, že kočky mají ve skutečnosti rády dvourozměrné čtvercové tvary obecně.

Jedna studie zjistila, že kočky častěji sedí ve dvourozměrném tvaru, který vypadá jako krabice (například páska ve tvaru čtverce na podlaze nebo tvary na podlaze, které vytvářejí iluzi čtverce uvnitř), než v deformovaném čtverci.

Zdá se tedy, že tvar čtverce spolu s jeho rohy je pro kočky něčím obzvlášť přitažlivým. Podle Nicholase Dodmana se zdá být možné, že samotný tvar krabice představuje „nesprávný pocit bezpečí a psychosomatického pohodlí“.

Jiná studie totiž jasně ukázala, že kočky, kterým byla poskytnuta úkrytová krabice, se v prvních týdnech po příchodu do útulku rychleji zotavovaly (vykazovaly méně známek stresu) a lépe se vyrovnávaly s novým prostředím.

Láska a pozornost

Kočky se po narození rychle upnou na své matky, nicméně většina z nich je zhruba v 8 týdnech věku odebrána matce a oddělena od sourozenců, aby mohla odejít do domova, kde jsou často jedinou kočkou. Pravděpodobně se cítí vystrašené a osamělé, mají tendenci se vázat na své nové lidské společníky, kteří se znovu připoutají k člověku, novému živiteli. Naše kočky jsou vázány na naše pachy a milují věci, které voní stejně jako my. A protože mají více než 200 milionů pachových receptorů, je jejich čich 40krát silnější než náš! Je tedy logické, že chtějí být na něčem nebo v blízkosti něčeho, co bylo právě v našich rukou. Pokud je předmět hranatý, dává to ještě větší smysl!

Kočky také chtějí být středem naší pozornosti a dokážou poznat, když tomu tak není. Mají úžasné smysly a dokážou poznat, na co se v danou chvíli soustředíme. Takže tím, že si lehne na tento předmět nebo se postaví přímo před obrazovku počítače, doufá, že se stane novým středem pozornosti.

Území

Další pravdou o našich kočičích přátelích je, že jsou přirozeně teritoriální. Své území si nárokují tak, že se otírají o předmět a přenášejí své feromony (které pocházejí ze žláz v jejich tvářích a tlapkách) na cokoli, co jste právě drželi nebo používali. Tím dodá předmětu část své vlastní jedinečné vůně a označí ho jako svůj (ale ve skutečnosti jako svůj).

Ba co víc, když kočka rozpozná svůj vlastní pach na předmětu z dřívějška, třeba na knize, kterou jste před několika dny četli a po několika dalších kapitolách jste ji právě znovu odložili, bude stále znovu nanášet svůj vlastní pach, aby předmět označila za bezpečný. Totéž platí pro váš mobilní telefon, notebook nebo cokoli jiného, co můžete pravidelně používat.

Zdroj: Pethelpful.com