Bez vhodného bytové textilu se dnes již nedá obejít

Přidat na Seznam.cz

Pořídit si domů vhodné druhy bytového textilu je už dávno nutnost, alespoň pokud člověk touží po hezké a komfortní domácnosti. Některé kousky bývají levné, za jiné je potřeba si docela dost připlatit.

Ozdoba do oken

Mezi základní typy bytového textilu bezpochyby patří záclony. I když je zastánci severského stylu příliš neuznávají, v českých domácnostech jsou stále standardem. Ideálním řešením je koupě záclon na míru, nicméně většinou se nejedná o nutnost.

Kdo má doma standardní okna, ten si dostatečně vystačí jak s klasickými hotovými záclonami, tak případně i s hotovými voálovými záclonami.

Nejde ovšem pouze o dekorativní záležitost. Záclony jakéhokoliv typu mají i praktický efekt. Zabraňují totiž potenciálním zvědavcům z ulice hledět lidem do obydlí. Problém je, že takto to funguje, pouze když je v interiéru tma. Ihned po rozsvícení se i z pokoje se záclonou stává akvárium.

Ochrana před zvědavci

K účelu ochrany soukromí se používají hlavně žaluzie, případně rolety. Ty však bývají docela drahé. Proto stále hodně lidí využívá mnohem levnější závěsy na okna, se kterými lze dosáhnout v podstatě stejného afektu, jako v případě výše zmiňovaných stínidel.

S běžnými závěsy ovšem nejde docílit efektu stoprocentní tmy. Ta se hodí hlavně v případech, kdy si chce člověk odpoledne zdřímnout, případně by se rád díval na televizi bez zbytečného otravování rušivých slunečních paprsků.

K tomuto účelu se používají zatemňovací modely, které opravdu dokáží navodit pocit noci i během slunečného dne. Cena takovýchto závěsů je samozřejmě o poznání vyšší. Na druhou stranu investice do tohoto druhu stínění se vždy vyplatí.

Nejenže zachycují světlo, ale také nevpouštějí do interiéru chlad v zimních měsících a teplý vzduch během letních veder. S dobrými závěsy je tudíž možné ušetřit nějakou tu stovku za vytápění, potažmo elektřinu, má-li člověk doma ventilaci.