Druhotná licence šetří lidem peníze

Přidat na Seznam.cz

Počítače jsou docela drahé hračky, nicméně ani software, bez kterého se tyto stroje prakticky nerozjedou, není zrovna nejlevnější. Hlavně ty nejlepší programy na trhu se dají koupit pouze za velké peníze, respektive daly. Dnes už je možné pořídit dobrý software i levněji.

Možnosti zdarma

Hodně lidí však placený software nepoužívá vůbec. Místo toho vsází na programy, jež jsou na internetu k dispozici zdarma. Ty nejsou často vůbec špatné, avšak pro velké množství uživatelů mají mnoho ale. Jedním z těch největších je uživatelské rozhraní. To je často dosti nepřívětivé hlavně vůči naprostým laikům.

Navíc programy zdarma se netěší příliš časté aktualizaci, což je samozřejmě také docela problém. 

Je to ale pochopitelné, jelikož tento software tvoří hlavně nadšení jednotlivci, případně menší týmy ve svém volném čase. Na tak časté aktualizace tudíž nemají na rozdíl od profesionálních vývojářů čas.

Demoverze

Další možností, která je rovněž zdarma, jsou demoverze. Na rozdíl od počítačových her jsou demoverze programů zcela běžnou záležitostí. Některé nabízí uživatelům pouze omezené množství funkcí, jiné zpřístupní všechno, avšak pouze po dobu dvou až čtyřech týdnů. 

Kdo tedy bude chtít využít možnost daného softwaru naplno, musí zaplatit za licenci a následně demoverzi aktivovat.

Levnější řešení

Licence může být jak klasická, tak i druhotná. Ta je pro většinu potenciálních zájemců mnohem lákavější, jelikož programy, které pod druhotnou licenci spadají, stojí o poznání méně. 

Software typu MS Office 2021 Professional Plus či MS Windows 11 Pro se dá díky tomu sehnat za mnohem menší peníze, než je standard. 

Jedná se totiž o programy pocházející s dávno vyřazených počítačů. Licence na tento software se pak zpětně přeprodává, avšak levněji, což se samozřejmě promítá i do cen pro zákazníky.