Čištění kočičích uší. Jak na to?

Přidat na Seznam.cz

Stejně jako psi, nebo mnoho jiných domácích mazlíčků, i kočky občas potřebují náročnější péči. To může zahrnovat čistění zoubků, zastřihování drápků nebo vyčistění uší. Jak správně na to a v jakém případě to kočka potřebuje?

Ne každá kočka to potřebuje

I když je důležité čistit kočce uši, nadměrné čištění může způsobit podráždění zvukovodu a to může vést k infekci. Většina koček má zdravé, čisté uši a nemusí tak být čištěné. Pokud však při prohlídce ucha zaznamenáte výtok nebo zápach, doporučujeme kočce vyčistit uši. Váš veterinář vám může pomoci rozhodnout, jak často by se to mělo dělat. Pokud jsou uši vaší kočky červené, zanícené nebo bolestivé, poraďte se před čištěním se svým veterinářem. Vaše kočka může mít ušní infekci nebo prasklý ušní bubínek, píše web VCA Hospitals.

Jak na to?

Čištění uší nevyžaduje žádné speciální vybavení. Vše, co potřebujete, je kvalitní roztok na čištění uší, vatové tampony nebo gáza a nějaké pamlsky, kterými kočku odměníte. Pomocí vatového tamponu vyčistěte, otřete a osušte vnitřek uší vaší kočky. V průběhu celého procesu nabízejte pamlsky, které odmění vaši kočku a pomohou jí mít pozitivní vztah k čištění uší, radí web Zoe Tips Petcare. Vyhněte se ale čisticím prostředkům s peroxidem vodíku nebo alkoholem, mohou způsobit podráždění ušního kanálu.

Návštěvu veterináře a následné čistění uší byste měli zvážit, pokud se vaše kočka často škrábe v uších, kroutí hlavou, její uši jsou červené, oteklé a nebo mají výtok. Uši kočky byste měli čistit podle potřeby. Zdravé, čisté uši jsou světle růžové s minimálním výskytem ušního mazu. Pravidelně tak kontrolujte uši svého chlupatého kamaráda, abyste zjistili, zda nepotřebují vyčistit, píše web Daily Paws.

zdroj: Zoe Tips Petcare, VCA Hospitals, Daily Paws