Krbová kamna se dnes rozhodně vyplatí

Přidat na Seznam.cz

Je jen minimum domácností u nás, které doma netopí buďto plynem, nebo elektřinou. Z tohoto důvodu se současná energetická krize dotkla českých peněženek více, než bychom si přáli. 

Nicméně není důvod si kvůli tomu způsobovat nějaké výrazné nepohodlí. V podstatě stačí vyměnit stávající zdroj tepla za krbová kamna.

Dřevo je ideální zdroj tepla

Naši předci kdysi své domovy vyhřívali pouze dřevem a není důvod, proč se dnes k této tradici alespoň částečně nevrátit. Jedná se totiž o cenově dostupné palivo, které je mnohem levnější než elektřina či plyn.

Další vlastností mluvící ve prospěch dřeva je i jeho obnovitelnost. Zatímco zásoby nerostných surovin jednou dojdou, případně nám mohou naši obchodní partneři zčista jasna zavřít kohoutky, dřevo zde bude vždy.

Kdo má problém s poleny, třeba kvůli jejich problematičtějšímu skladování, může klidně přejít například na pelety. I s těmi je možné se velmi dobře zahřát. Navíc se tento druh paliva dodává v nepromokavých obalech. Toho si cení hlavně lidé, kteří mohou palivo reálně skladovat pouze ve vlhkém sklepení.

Krása není vše

O krbových kamnech ještě před příchodem krize snilo mnoho lidí, a sice hlavně kvůli jejich výjimečným vizuálním vlastnostem. Na rozdíl od ústředního topení vypadá tento zdroj tepla skutečně reprezentativně, zvláště pak v obývacím pokoji.

Na krásu se tu ale nehraje, alespoň ne primárně. Daleko podstatnější jsou jiné vlastnosti, typicky třeba výhřevnost. K jejímu určení je potřeba použít docela složitý vzoreček, a proto by měli zákazníci vždy poprosit prodávajícího, aby jim s tímto problémem pomohl. Pouze takto pak může laik pořídit ta správná kamna.

Správná údržba

Součástí kamen jsou kouřovody, kterými uniká dým do komína a z něj pak do ovzduší. Kouřovod by neměl být nikdy moc zanesený. V opačném případě hrozí výtrysk sazí do místnosti.