Projevy Cushingova syndromu je možné udržet na uzdě 

Přidat na Seznam.cz

Starší koně často postihuje tzv. Cushingův syndrom. O jaké onemocnění se jedná a jak ho léčit?

Cushingův syndrom (z anglického PPID – pituitary pars intermedia dysfunction) se u koní řadí mezi jedny z nejčastějších poruch endokrinního systému způsobovaných zvýšenou produkcí hormonů hypofýzy. Zatímco u zdravého koně tuto abnormální hormonální produkci tlumí dopamin, který se uvolňuje z nervových zakončení hypotalamu, postižené zvíře má tato zakončení degenerována, což následně způsobuje zmíněnou hormonální nadprodukci. 

Cushingův syndrom projevy

Ačkoliv se Cushingův syndrom nejčastěji objevuje u koní starších patnácti let, výjimkou nejsou jsou známy i případy postižených koní pětiletých. Klinických příznaků je celá řada a v počátečních stádiích je pro majitele bohužel těžké je zaregistrovat. Patří mezi ně zhoršená kvalita srsti, problémy s termoregulací, ztráta hmotnosti a svalové hmoty na hřbetu a zádi, letargie, nadměrná žízeň, časté močení nebo třeba špatné hojení ran a opakující se infekce. Kůň ale může i oslepnout. V případě podezření na Cushingům syndrum je nutné okamžitě se obrátit na veterináře, který koně v případě podezření na toto onemocnění otestuje. 

Cushingův syndrom léčba 

Cushingův syndrom je bohužel nevyléčitelné onemocnění. Na trhu však existují účinné doplňky pro koně, které dokáží průběh onemocnění výrazně mírnit a výrazně tak zlepšit život koně. Jako velmi účinné se ukazují bylinky pro koně Dromy Cushing kontrol. Jedná se o speciálně vyvinutou granulovanou bylinnou směs s hořčíkem a probiotiky, která působí přímo v oblasti endokrinního systému, podporují funkci štítné žlázy, stabilizují hladinu cukru v krvi a prostřednictvím probiotických mikroorganismů i trávící procesy. Vedle toho je nutné upravit krmné dávky a snížit v nich obsah cukrů a sacharidů. Nezbytné rovněž je pravidelné očkování a odčervení. Vhodná je také adekvátní péče i chrup a kopyta.