Zraněný motýl se dočkal pomoci. Žena mu vyrobila křídlo z pírka

Přidat na Seznam.cz

Najít na zahradě motýla bývá radostný pohled, ovšem stejně jako u jakéhokoliv jiného zvířete, pokud je motýl zraněný, chceme mu pomoci. Je to ale vůbec možné? Bez ohledu na to, co říkají experti, se tato žena rozhodla motýla zachránit. Nové křídlo mu vyrobila z ptačího peří.

Pomoc pro zraněného motýla

Najít motýla se zraněným křídlem není nic neobvyklého. Jejich křídla jsou velmi křehká a často se poničí během „normálních činností“. Často k tomu přispívají i domácí mazlíčky, kteří se snaží motýla ulovit. Jak ale vidíte ve videu, tato žena se rozhodla motýlovi pomoci, ačkoliv je nepravděpodobné, že by zase mohl létat. Přinejmenším ale musíme ocenit kreativitu, se kterou žena motýlovi pomáhá. Ptačí pírko je totiž opravdu lehké, ovšem k létání motýlovi nepomůže.

Entomolog s přístupem k laboratorním materiálům a jemným nástrojům by mohl být schopen opravit motýlí křídlo, možná dokonce dost na to, aby motýl mohl létat. Pravděpodobně byste však způsobili více škody, pokud byste se sami pokusili motýla zachránit, píše web Animals Mom.

Zraněný motýl není schopný se uzdravit, přesto ale může žít

Je důležité začít tím, že motýli, stejně jako většina hmyzu, mají krátké životní cykly. Většina dospělých motýlů žije maximálně 2 – 4 týdny. Jejich jemná těla a křídla se vyvinula, aby jim umožnila co nejlépe využít ten čas. Pravdou je, že pouhá manipulace s motýlem pravděpodobně způsobí mnoho škody.

Motýlí křídla jsou pokryta nepatrnými šupinami, které pomáhají dodat křídlu strukturu a také barvy, které slouží buď jako kamufláž, nebo jako varovné signály k odrazení predátorů. Pouhým kartáčováním křídla prstem odstraníte stovky těchto šupin, které už nikdy nemohou dorůst, uvádí web Birds and Blooms.

Naštěstí ale otlučený motýl umí překvapivě dobře létat. Jeho zraněné křídlo se sice nikdy nezahojí, ovšem i kdyby mu vypovědělo službu i druhé křídlo, motýl může žít dál.

zdroj: Facebook, Birds and Blooms, Animals Mom