Rádi byste prodali zahradu v Opavě? Neváhejte – aktuální situace na trhu s nemovitostmi je vám nakloněna!

Přidat na Seznam.cz

Uvažujete o tom, že byste prodali zahradu v Opavě? Pak pro vás máme jen samé příznivé zprávy! Poptávka po tomto druhu nemovitostí zde totiž převyšuje nabídku několikanásobně. Tomu pochopitelně odpovídají také ceny, za které jsou zahrady, ale i další druhy pozemků uváděny na realitní trh. Ať už svým rozhodnutím hodláte vyřešit tíživou finanční situaci nebo jste se jen odhodlali zkusit štěstí a vydělat nějaké peníze, buďte ujištěni, že jste si pro svůj záměr nemohli vybrat příhodnější dobu. A přestože byste vzhledem k nebývalému zájmu potenciálních kupců neměli mít s prodejem pozemku sebemenší problém, poradíme vám, jak na to, aby celá transakce skončila ještě lepším výsledkem, než jaký si představujete. Ano, řeč bude o nejvyšší možné prodejní ceně a o tom, jak jí spolehlivě dosáhnout. A pro jistotu zmíníme také další způsob, kterým můžete s vaší nemovitostí naložit. To pro pro případ, že byste s prodejem přece jen chtěli ještě nějaký ten rok počkat.

Prodáváte zahradu v Opavě?

Prodáváte zahradu v Opavě nebo o takovém kroku zatím pouze uvažujete? Ať už je to jakkoliv, faktem zůstává, že jste zřejmě majitelem hodnotné nemovitosti. To je dobré si uvědomit. Nabídka podobných pozemků je totiž v tomto padesátitisícovém městě velice slabá, zatímco poptávka jen v posledních dvou letech vystoupala až „do nebes“. Zásadní nepoměr mezi nabídkou a zájmem lidí o zahrady a vůbec všechny nemovitosti určené k rekreaci je také hlavní příčinou raketového růstu cen. Pravda ovšem je, že podobná situace panuje i jinde a není typická jen pro Opavu a její okolí. A navíc se to netýká výlučně rekreačních nemovitostí, ale téměř všeho, co se na realitním trhu objeví. Setrvale zdražují veškeré pozemky a to už i na venkově, nikoliv pouze ve větších městech. Jiné to není ani s byty nebo rodinnými domy. Co za tím stojí?

Zahrady určené k prodeji – Opava (01/2022)

LokalitaPozemek v m2DetailyCena v Kč
Osada Rozkvět225Chata, studna399 000
Kylešovice356Možnost stavby500 000
Jaktař406Voda, elektřina680 000
Štáblovice309Chata, voda, elektřina940 000

Covid urychlil realitní krizi

Při hledání hlavních příčin současného neutěšeného stavu na tuzemském realitním trhu se musíme vrátit hluboko do minulosti. Přinejmenším v uplynulých dvou dekádách se totiž zdaleka nestavělo tolik, kolik bylo třeba. A s trochou nadsázky lze říci, že dlouhé roky zanedbávaná výstavba svazovaná přebujelou byrokracií se naplno promítla do zběsilého růstu cen teprve v letech 2020 a 2021. Přestože domy, byty či stavební parcely zdražovaly i dříve, s příchodem pandemie nemoci COVID-19 tento trend ještě zesílil. Lidé se totiž v nejistých dobách snaží co nejlépe ochránit své úspory, a investice do nemovitosti je v tomto ohledu považována za jednu z nejbezpečnějších cest, jakými toho lze dosáhnout. Vlivem enormního nárůstu poptávky spojeného s dlouhodobějším nedostatkem rezidenčních nemovitostí „vystřelily“ ceny vzhůru. Realitní krize se ukázala v plné síle.

Rekreační nemovitosti jsou „v kurzu“

Pokud jde o zahrady, potažmo rekreační objekty, zde sehrál roli navíc fakt, že lidé nemohli cestovat do zahraničí a vůbec vykonávat celou řadu oddechových aktivit. Stoupl proto zájem o trávení volného času v tuzemsku a to pokud možno v soukromí. Vlastní zahrada či chalupa jsou pro takový odpočinek ideální a lidé za ně velmi dobře platí. Hovoříme tu sice o krizi, ale pro vás, coby vlastníka zahrady, jde o situaci nanejvýš výhodnou. Tedy za předpokladu, že skutečně hodláte prodávat. A přestože jsou ceny na svých historických maximech, díky čemuž si určitě „přijdete na své“, není jistě důvod nepřenechat nemovitost tomu nejsolventnějšímu zájemci. Tedy někomu, kdo bude ochoten zaplatit nejvíc. Jak na to? Nejde o nic složitého.

Chcete až 30 % navíc?

Pokud se vydáte cestou běžného prodeje, pravděpodobně dosáhnete velmi slušné ceny. Jak jsme už zmínili, volných zahrad se na Opavsku nedostává. Máte pochybnosti? Chcete mít jistotu, že jste dostali zaplaceno maximum? Nabídněte svou nemovitost v aukci. Jde o dobře prověřený způsob prodeje, který se stále častěji uplatňuje také na trhu s realitami a to zejména v časech, kdy je poptávka výrazně vyšší než nabídka. A jelikož se právě v takové době nacházíme, neváhejte a využijte toho. Z dostupných statistik vyplývá, že v některých segmentech realitního trhu lze díky aukci dosáhnout až o 30 % vyšší ceny. Samozřejmě, že nemůžete takovýto prodej zorganizovat sami. Na to je potřeba odborník. Specialistů, kteří se těmto obchodům s nemovitostmi věnují, je v České republice dost. Někoho zkušeného, kdo disponuje dobrými referencemi, tedy jistě seženete.

Váháte? Zkuste pronájem!

Jestliže vás ani nanejvýš příznivá situace nakonec nepohne k prodeji a rozhodnete se vyčkat, zda ceny v příštích letech ještě nestoupnou, můžete zahradu zatím alespoň pronajmout. Nejde sice o tak finančně zajímavou záležitost, jakou je například pronájem bytu, ale možná budete překvapeni, kolik jsou dnes někteří lidé za „propůjčení“ zahrady ochotni nabídnout. Kromě peněz navíc získáte někoho, kdo se bude o váš majetek přiměřeným způsobem starat. Každá zahrada zkrátka potřebuje péči. A až se ji jednoho dne přece jen odhodláte prodat, budete rádi, že je udržovaná a na potenciální kupce udělá dobrý dojem.

Přiměly vás k úvahám o prodeji jen vysoké ceny nebo máte ještě jiné důvody, proč se chcete své nemovitosti zbavit?