20 hodin trvající záchranná mise zachránila život uvízlého 10 tun vážícího vorvaně

Přidat na Seznam.cz

Po dvacetihodinové záchranné misi se nakonec podařilo odtáhnout zpět do vody 20 metrového vorvaně, kterého vyplavila na pláž v Číně. Nedávno uvízl ve městě Ningbo jižně od Šanghaje mohutný vorvaň, uvádí portál Ocean.

Panovaly obavy, že pokud nebude včas vrácen zpět do vody, zahyne na dehydrataci. Přestože vorvani dýchají kyslík stejně jako suchozemští živočichové, potřebují vodu, aby se nepřehřáli.

Vyplaveným velrybám také hrozí, že se zhroutí pod vlastní vahou nebo se utopí, pokud jejich výduť zakryje příliv. Hasiči vyslali záchrannou jednotku, která na dvacetimetrové tělo velryby nastříkala vodu a vybudovala bazén s mořskou vodou v příkopu, aby ji udržela při životě. Při přesunu velryby, která vážila odhadem deset tun, pomáhali dobrovolníci. Poté, co tým velrybu přivázal pomocí vodicích lan, byla přetažena do mělkých vod.

Když příliv dosáhl, kolem 22. hodiny, největšího bodu, byl nasazen remorkér, který pomohl velrybu přenést dále do moře. Velryba byla vypuštěna do hlubokého moře poté, co záchranáři ve středu v 5:30 ráno přetrhli tažné lano. Když po dramatické záchranné operaci začalo svítat, bylo vidět, jak velryba odplouvá do dálky.

Zdroj: kingdomstv.com, youtube