3 věci, které byste měli vědět o štěňatech

Přidat na Seznam.cz

Malé nadýchané koule, které způsobují radost na tváři nejen dětí, ale i dospělých. Takto můžete popsat štěňata. Přemýšlíte o adopci jednoho z nich? Poté, co se o tom rozhodnete, se musíte naučit několik věcí, které vám pomohou správně se připravit na příchod nového nájemce.

Štěňata by ráda snědla všechno

Štěňata milují jíst. To není spojeno s nezastavitelnou chutí k jídlu, ale spíše se zvědavostí o světě kolem nich. Pro malé psy je zajímavé nejen to, co mají v misce, ale také to, co její opatrovník jí a dokonce i takové prvky, jako je oblečení, přikrývky, ubrousky, kartony, láhve a další předměty každodenního života. 

První týdny pobytu vašeho zvířecího batolete musí být ve znamení učení, včetně ukázání co jíst a co nejíst. Kde začít? Pes by měl mít vlastní misku (postavenou na jednom stálém místě) a kompletní krmivo pro štěňata, které lze zakoupit v obchodě s domácími mazlíčky. Jídlo musí být přizpůsobeno hmotnosti štěněte (informace jsou od výrobce na obalu) a musí být podáváno v pravidelných intervalech. Je třeba se vyhnout tzv. krmení zbytky z večeře. Klíčovou důležitost má také chůze – v případě štěněte musíte mít oči kolem hlavy, protože odpadky jsou někdy pro štěně zajímavější než jídlo doma.

Štěňata chtějí pořád kousat

Musíte být připraveni na to, že štěně může poškodit nábytek nebo pokrývky pohovek. To vše proto, že zuby štěněte škádlí svědění zubů. Jak to napravit? Nejlepší je vybavit jej zubními a gumovými hračkami na začátku, na kterých bude moci trénovat své první zuby. Mátové kuličky jsou fantastickou volbou – obsah mentolu vychladí mírně oteklé a podrážděné dásně. Můžete také vyzkoušet zeleninu, např. mrkev nebo cuketu – budou ale zmrazené, jsou ideální úlevou pro přetrvávající bolesti.

Štěňata nekontrolují močení

Něco, o čem si potenciální vlastníci nejsou úplně vědomi. Štěňata často močí. A ne vždy to chodí dělat na procházku. Stává se, že hned po vstupu do domu ze dvora se schovávají v oblíbeném rohu a močí. Není to kvůli zlosti. Malí psi prostě nemají kontrolu nad močovým měchýřem. Musíte být trpěliví – bude vyžadováno alespoň pár procházek denně. Užitečný bude také sprej nebo kapalina pro neutralizaci pachů.