4 důvody, proč je výcvik psů lepší pro život

Přidat na Seznam.cz

Vycvičit psa a naučit ho základním povelům je skvělý způsob, jak s ním vybudovat přátelský vztah a zajistit jeho bezpečí. Tyto tipy vám pomohou, jak začít, píše DailyPaws.

Je řada důvodů, proč je výcvik pro vás a vašeho psa lepší. Trénink psa pomáhá vybudovat věrný vztah mezi páníčkem a zajistí bezpečnost vašeho domácího mazlíčka. Existuje mnoho různých výcvikových metod a všichni profesionální trenéři potvrzují, že výcvik vašeho pejska je nesmírně důležitý. Pojďme se tedy na všechny čtyři důvody podívat.

1. Trénink výrazně zlepšuje váš vzájemný vztah

Doktorka Zazie Toddová a autorka knihy Wag: Todd a knihy The Science of Making Your Dog Happy (Věda o tom, jak udělat psa šťastným), podporuje výcvik psů jako nejlepší možnost, jak vytvořit dobrý vztah s vašim psem.

„Pozitivní posilování vám pomůže naučit psa chování, které se vám líbí,“ říká. Přemýšlejte o tom. Chtěli byste raději mít kamaráda, který by vás pochválil, nebo urazil? Samozřejmě, že pochválil je správně. „Existuje mnoho informací o výcviku, které jsou velmi staromódní a zastaralé,“ říká. A to znamená provedení metod formou trestů, například křik na psa. Toddová zde cituje studie, které prokazují, že agresivní metody trénování psů, které jsou založené na trestech, vedou k problémům chování psa.

Toddová doporučuje získat důvěru psa formou dávání odměn. „Nejlepší jsou metody založené na odměnách,“ říká. K pozitivní metodám výcviku patří podávání pamlsků, mazlení a hraní. Avšak nepodceňujte tolik metodu dobrého pamlsku. Pochvala nic neznamená, pokud po ní nenásleduje pamlsek. Psi se rádi o jídlo snaží a odměny mají motivovat psa, aby se lépe choval. Díky výcviku si se psem vybudujete vztah, který je založený na respektu a přátelství, ne na strachu.

2. Výcvikem vychováte dobrého přítele

Nevycvičený pes po sobě nechá víc než jen běžný nepořádek lidí. Vyčůrá se nebo něco horšího provede s vaším oblíbeným kobercem, botami či nábytkem. Domácí výcvik pomůže vašemu psovi se chovat ohleduplně. Trénink naučí mazlíčka chodit pravidelně ven a udělá tak z něj lepšího a čistotnějšího spolubydlícího.

Štěňata mají potřebu vyvenčit se každou jednu až čtyři hodiny, když jsou vzhůru a aktivní. Dospělí psi většinou nepotřebují venčit až šest až osm hodin přes den a osm až deset hodin přes noc.

Vždy je příjemné mít u sebe věrného a poslušného spolubydlícího a někoho, s kým můžeme trávit společný čas ve vlastním bytě, pokud nám to možnosti dovolí. Jeho snahu k učení podpoříme podáním dobrého pamlsku, hračky nebo přítulné deky a tím zajistíme, aby si svůj život užíval.

3. Výcvik zajistí bezpečnost vašeho mazlíčka

Je samozřejmé, že váš pes nemusí umět vám podat ruku nebo provádět speciální triky z YouTube, ale měl by být schopen reagovat na několik hlasových povelů, být vychovaný a bezpečný pro okolí.

„Pojď“ je hlavní příkaz k tréninku. Jestliže se pes vytrhne z vodítka, je důležité, aby se k vám vrátil zpět (tzv. „k noze“). Povel „sedni“ a „lehni“ musí zvládnout každý pes. Toddová také radí povely „Nech to být“ nebo „Pusť to“, které pomohou udržet vašeho mazlíčka v bezpečí.

4. Výcvikem docílíte zábavné společné procházky

Pokud jste někdy zahlédli majitele, který byl venčen psem, tak je třeba si uvědomit, jak je výcvik na vodítku důležitý. Vy a váš pes byste měli jít na procházku společně. Díky tréninku na vodítku se procházky se psem stanou zábavným prožitkem pro vás oba. Vycvičte vašeho psa, aby chodil vedle vás a ne aby se táhl před vámi či za vámi. Jen tak dosáhnete příjemné procházky s vaším nejlepším přítelem.

Zdroj: redakce, Daily Paws, Wag: The Science of Making Your Dog Happy