5 důvodů, proč jsou pro nás štěňata vhodné. Mají i zdravotní výhody

Přidat na Seznam.cz

Se štěňaty žijeme, protože se navzájem dovedeme rozveselit. Ale věděli jste, že štěňata mají i zdravotní výhody? Webová stránka TheSprucePets zveřejnila studie dokazující to, co milovníci štěňat už vědí – jsou pro nás dobrá!

Štěňata snižují stres

Hlazení a mazlení jakéhokoli přátelského psa nebo kočky také snižuje krevní tlak, takže pokud nemáte domácího mazlíčka, můžete pracovat jako dobrovolník v útulku nebo si dopřát kožešinovou dávku u sousedů. Hlazení je však obzvláště účinné, pokud se jedná o vaše vlastní zvířata. U kojenců a dětí, které vyrůstají se štěňaty a kočičkami, je menší pravděpodobnost, že se u nich v dospělosti objeví alergie. Psi pak také mohou snížit riziko kardiovaskulárních problémů.

Štěňata zlepšují vývoj dítěte

Současné poznatky naznačují, že vlastnictví domácího zvířete může být celkově prospěšné pro emocionální, kognitivní, behaviorální, vzdělávací a sociální vývoj dětí a dospívajících. Dokonce byly provedeny studie, které ukazují, že mladí lidé z rodin, které milují domácí zvířata, dosahují lepších výsledků v kognitivním, sociálním a motorickém vývoji. Vědec, Robert Poretsky, vyvinul škálu Companion Animal Bonding Scale. Čím vyšší skóre děti předškolního věku v tomto měřícím nástroji dosáhly, tím vyšší byly jejich výsledky také ve všech měřítkách vývoje a empatie.

Štěňata snižují počet návštěv u lékaře

V průzkumu britského výzkumníka doktora Jamese Serpella se ukázalo, že jen měsíc poté, co si senioři pořídili psa nebo kočku, měli o 50 % méně drobných zdravotních problémů, jako jsou bolestivé klouby, senná rýma, nespavost, zácpa, úzkost, zažívací potíže, nachlazení a chřipka, celková únava, bušení srdce nebo dušnost, bolesti zad a hlavy.
Lidé, kteří prodělali infarkt, a měli vlastního domácího mazlíčka, se zotavují rychleji a přežívají déle než ti, kteří infarkt přežili bez domácího mazlíčka. A ti z nás, kteří žijí s milovaným štěnětem nebo jiným domácím mazlíčkem, pociťují při stresu jen o polovinu nižší zvýšení krevního tlaku než ti, kteří domácího mazlíčka nemají.

Štěňata zvyšují pohybovou aktivitu

Udržet krok s novým štěnětem může být náročné. Honit ho po domě a na dvorku má však i další výhody. Část efektu domácího mazlíčka souvisí se zvýšeným pohybem. Cvičení zmírňuje úzkost, nudu a deprese. Každý den si vyhraďte čas na hru se štěnětem a budete se cítit lépe.
Domácí mazlíčci nás také udržují v sociálním kontaktu. Venčení psa nebo povídání o štěněti u uličky s krmivem pro zvířata v obchodě podporuje kontakt, který nás udržuje v zájmu o život a ostatní lidi.

Štěňata zmírňují bolest a úzkost

Pozitronová emisní tomografie (PET) je zobrazovací vyšetření, které lékařům pomáhá odhalit biochemické změny používané k diagnostice a sledování různých zdravotních stavů. Tyto testy ukazují, že dotek domácího mazlíčka vypíná mozková centra zpracovávající bolest. Pohlazení štěněte zmírňuje vaši vlastní bolest a také tlumí úzkost, a to vše bez vedlejších účinků valia. Jinými slovy, štěně na vašem klíně může zmírnit vaši bolest.
Když mluvíme o lásce, kterou cítíme ke svým domácím mazlíčkům, často mluvíme o „poutu“. Věda může tento efekt domácího mazlíčka skutečně měřit, protože myšlení a postoje jsou ovlivněny změnami chemických látek v mozku. Tyto chemické látky vyvolávají pocity nadšení, bezpečí, klidu, štěstí, spokojenosti, dokonce i lásky.

Zdroj: thesprucepets.com