5 mýtů o pitbullech, na které byste měli zapomenout

Přidat na Seznam.cz

Pitbulové, kteří byli dříve chováni pro bojové a jiné účely, jsou často mylně chápáni jako agresivní a nebezpeční domácí mazlíčci. Nad tímto plemenem se ale vznáší spousta mýtů, na které byste měli raději zapomenout.

1/ Pitbulové a bully plemena jsou „nejnebezpečnější“ psi

60% dokonce při útoku bývá mylně identifikováno jako pitbull, uvádí web Perparadise. Tudíž to, že je pitbull nejagresivnější psí rasa je mýtus, na který je dobré zapomenout.

2/ Pitbullové mohou při kousnutí zablokovat čelist

Žádné psí plemeno nemá schopnost „blokovat“ čelist. Síla psího skusu je přímo úměrná jeho velikosti, takže větší psi přirozeně koušou silněji. Pitbull má ve skutečnosti slabší skus než anglický mastif nebo rotvajler. Síla kousnutí v žádném případě neznamená, že tito psi jsou nebezpečnější!

3/ Pitbullové jsou agresivnější vůči ostatním psům

Už jsme si řekli, že agresitivita pitbullů je vůči lidem stejný nesmysl, jako jejich schopnost případnou oběť kousnout a nepustit. Pitbullové nejsou dokonce ani agresivnější vůči jiným psům. Studie o psí agresivitě zjistila, že psí agresivita se u pitbullů a bully plemen ve srovnání s kontrolní skupinou, zlatými retrívry, neliší. Žádná vědecká studie nikdy nepotvrdila, že by určité plemeno bylo agresivnější vůči jiným psům než ostatní.

4/ Pitbull není rodinné plemeno

Omyl! Pitbullové jsou naopak oblíbené plemeno, které je velmi oddané a společenské. A co víc, pitbullové milují děti. Někteří lidé je ale bohužel přemnožují a zanedbávají kastraci svých psů, což vede k nechtěným vrhům. Tyto dva faktory spolu s legislativou týkající se jednotlivých plemen vedly k přílivu psů do útulků. Rozhodně to nemá nic společného s agresivitou, ale s nezodpovědným majitelem.

5/ Pitbull je bojové plemeno

A máme tu další mýtus, který by si někteří rychle měli vymazat z hlavy. Žádná bojová plemena totiž neexistují. A i kdyby, pitbull by mezi ně nepatřil ani náhodou.

Zdroj: petparadise.com