5 tipů na výcvik štěňat, které vám nikdo neřekl

Přidat na Seznam.cz

Chcete mít skvěle vycvičeného psa a parťáka do života? Zde jsou překvapivé rady pro výchovu štěněte, o které se podělila odbornice na domácí zvířata Andrea Ardenová pro web Fox News.

Pokud má vaše milované nové štěně sklony k nehodám na koberci v obývacím pokoji nebo skáče na hosty, nemusíte se bát. Odbornice na domácí zvířata a trenérka štěňat Andrea Ardenová, která působí v New Yorku, se s Fox News Digital podělila o několik užitečných (a často opomíjených) rad, jak vycvičit štěně, aby bylo dokonalým psem.

Zde je pět účinných tipů pro výcvik vašeho štěněte:

1. S výchovou štěněte začněte brzy

Je důležité neztrácet čas a zapsat štěně do kurzů nebo ho začít cvičit doma. Zabráníte tak tomu, aby si štěně vypěstovalo nežádoucí návyky. Jakmile s výcvikem začnete, mělo by být prioritou nastavení správných očekávání a hranic pro štěně, abyste předešli předvídatelnému chování – například nehodám v domě nebo štěkání, když zůstane samo.

„Opravdu dobrý majitel se pustí do výchovy štěněte s vědomím, že k těmto projevům chování bude docházet,“ říká Andrea Ardenová. „Všechno je to normální.“

Mezi dva nástroje, které pomohou potlačit normální, ale nežádoucí chování štěněte hned od začátku, patří naučit štěně klidně odpočívat v přepravce nebo v kotci a uvázat štěně na vodítko, když ho pustíte mimo tyto prostory, aby se ze špatného chování, nestal zvyk.

2. Investujte do interaktivních hraček

Možná máte po domě nebo bytě rozesetou pěknou sbírku žvýkacích hraček – ale nezapomeňte do ní přidat také hračky interaktivní.

Doporučují se výrobky jako The Comfort Bone, které jsou uprostřed duté a lze je naplnit krmivem a speciálními pamlsky pro štěňata. Tyto hračky mají tendenci odvádět pozornost štěňat od problémového chování

„Někdy se stává, že lidé jsou velmi frustrovaní, když štěňata směřují svou štěněčí energii a potřebu žvýkat věci, jako jsou prsty, oblečení, vlasy, nábytek,“ vysvětluje Andrea Ardenová. „A přitom snadným řešením je zajistit, aby štěně mělo vhodné věci, na které může zaměřit svou pozornost.“

3. Naučte psa zaměřit se na ruku

Při výcviku štěněte chcete zavést chování, které mu vydrží po celá psí léta. Mezi pět základních povelů patří sedni, stůj, lehni – plus ovládání náhlých impulzů a zaměření na ruku pro štěňata. Zaměření na ruku Ardenová označil za jedno z nejdůležitějších chování, které je třeba naučit.

Při této instruktáži učíte štěně, aby se dotýkalo čumákem vaší ploché dlaně, která je mu nastavena ve výši čumáku. Poté, co se štěně naučí dotknout se vaší dlaně nosem, měli byste použít slovní reakci, například „ano“ nebo „dobře“, po které následuje pamlsek, a pochválit štěně za to, že udělalo správnou věc.

Poté toto chování dále podporujte. Jakmile zvětšíte vzdálenost mezi vámi a štěnětem, stane se zaměřování na ruku základem pro zavolání.

4. Kontrola impulzivního jednání

Kontrola impulzů je dalším základním chováním; při této snaze učíte štěně, aby se vyhýbalo impulzivnímu chování, jako je skákání na jiné lidi nebo na nábytek. Tyto druhy chování, jsou způsobem, jakým štěně zkoumá svůj prostor a testuje hranice. Proto je dobrým způsobem, jak špatné chování omezit, naučit ho přemýšlivosti a trpělivosti, ještě než začne jednat.

Nejjednodušším cvičením na kontrolu impulzivního chování je držet štěněti nad hlavou pamlsek – pro který bude skákat, dokud si nakonec nesedne. Jakmile štěně dopadne na zem, ujistěte ho slovní reakcí nebo znakem – a odměňte ho pamlskem.

Po tuctu pokusů by vám štěně mělo přirozeně nabídnout, že si sedne.

5. Používejte manipulační cviky

Vaše nové chlupaté miminko bude chtít, aby se s ním manipulovalo jako s dítětem. Ale odbourání návyku chovat se ke štěněti, jako k dítěti, ho připraví na to, že se ho budou dotýkat jiní lidé v různých situacích.

Tato manipulační cvičení budou v podstatě jako hra na doktora, akorát s vaším štěnětem.

Zkontrolujte štěněti tlapky a zuby a prohlédněte mu bříško, stejně jako by to udělal veterinář. Až přijde čas na prohlídku nebo dokonce na ošetření, váš pes bude vědět, co může očekávat.

Zdroj: foxnews.com