Ptačí mládě se snaží ulovit prchajícího červa

Přidat na Seznam.cz

Mláďata ptáků mají těžký život, když zjistí, že si musí sama chytat potravu! Tento malý majna je stejně jako mnoho jiných mláďat zvyklý na to, že červy zahlédne právě ve chvíli, kdy mu spadnou přímo do úst. Co ale když musí chytit červa na vlastní pěst?

Majna a červ na úprku

Majny jsou původním druhem jihovýchodní Číny a Indočíny. Jejich areál začíná v jihovýchodní a střední Číně a zasahuje až do severní Indočíny. Běžně se vyskytují v údolí řeky Jang-c‘-ťiang, ale byly spatřeny také v Barmě, na Tchaj-wanu a na ostrově Hainan. Své jméno dostali podle chomáčku peří na čele, který vypadá jako hřeben. Tito ptáci jsou často k vidění na venkově i ve městech. Ve venkovských oblastech jsou nejčastěji k vidění na zemědělských polích a v sadech. Rádi se zdržují v blízkosti zoraných polí, aby se mohli živit živočichy, které obnažuje zoraná půda. Ve městech je často spatříte v okapech budov, v blízkosti silnic a zahrad, a dokonce i na parkovištích. Protože byli oblíbení jako ptáci chovaní v klecích, někteří uprchlíci založili chovné populace v jiných zemích včetně Portugalska!

Čím se majny obvykle živí?

Tito ptáci jsou všežravci, takže se živí jak rostlinnou, tak živočišnou potravou. Většinu jejich jídelníčku však tvoří hmyz, který doplňují ovocem a obilovinami. Pokud se dostanou k hnoji a odpadkům, pak je docela rádi konzumují také! Celkově tvoří 40 % jejich stravy maso a zbytek rostlinná strava. Pokud je v okolí dostatek much, podíl masových bílkovin v jejich potravě se zvyšuje. To se často stává v září. Také mladí ptáci, jako je ten, kterého vidíme v tomto klipu a se snaží se ulovit červa, konzumují více živočišných látek, protože potřebují bílkoviny k růstu. Doufáme, že tento ptáček konečně přišel na to, jak dostat červa do pusy!

Zdroj: AZAnimals