Afghánský chrt: Víte, k čemu mu je dlouhá srst?

Přidat na Seznam.cz

Afgánský chrt je pro své blízké klaunem, pro svět aristokratem s hedvábnou srstí, jedním z těch psů, které člověk jednou vidí a nikdy na ně nezapomene. Zanechává nesmazatelný dojem. Zde je šest zajímavých faktů o tomto královském psovi, píše web Dogster.

Zde je přehled faktů o afghánském chrtu:

Starověký lovec

Ti, kdo si myslí, že přirozeným terénem afghánského chrta je módní přehlídkové molo, budou překvapeni, že se jedná o jedno z nejstarších plemen psů. Říká se, že Noe si vzal na palubu archy pár afghánů. Pod okouzlující srstí bije srdce silného lovce, dostatečně rychlého na to, aby skolil gazely, a dokonce i sněžné levharty. Dlouhá srst ho chránila před drsnými živly a velké tlapky a silné polštářky mu pomáhaly překonávat horské oblasti. Západní svět se s tímto plemenem seznámil, když po afghánské válce v roce 1919 působil v oblasti Kábulu anglický major Amps. Se svou ženou Mary se o plemeno velmi zajímali a založili v afghánské hornaté krajině chovatelskou stanici Ghazni. Paní Ampsová psala o obtížích při získávání těchto chrtů od loveckých skupin a bylo třeba zásahu úředníků, než domorodci neochotně odevzdali několik chrtů. Afghánští chrti, kteří nakonec dorazili k americkým břehům, přicestovali z Velké Británie.

Komický zvrat

Americká historie afgánského chrta začala v roce 1931, kdy v něm hrál Zeppo Marx, nejmladší z bláznivých bratrů Marxových. Při natáčení filmu v Anglii Zeppo Marx poprvé spatřil afghánského chrta a spolu se svou ženou trval na tom, že si pár odveze do Kalifornie na chov. Oslovil Phyllis Robsonovou, tehdejší redaktorku časopisu English Dog World, která rovněž vlastnila slavného šampiona z krevní linie Ghazni, původně od majora Ampse. Marx nechal rozhodování na Robsonové, pouze požádal o pár světlých chrtů s bohatou srstí. Omar a Asra se k nim brzy připojili v Hollywoodu.

Důstojný a odměřený

První odstavec standardu plemene vystihuje podstatu afghánského chrta. V části Obecný vzhled je popsán jako „aristokrat, jehož celý vzhled je důstojný a odměřený … s očima upřenýma do dálky, jako by vzpomínal na dávné věky”. Mezi výrazné znaky plemene patří „exotický nebo východní výraz, dlouhý hedvábný vršek, zvláštní vzor srsti, velmi výrazné kyčelní kosti … (a velké tlapky) …, které dávají afghánskému chrtovi vzhled toho, čím je, krále psů, který se po celé věky drží tradice”.

Psí chlupy

„Zvláštní vzor srsti” uvedený ve standardu se týká uspořádání srsti na psovi. Obličej je hladký, ale rámuje ho vrchní uzel dlouhé hedvábné srsti a dlouhé uši rovněž zdobené srstí. V dospělosti ustupuje načechraná srst štěněte pruhu krátkých chlupů na hřbetě, kterému se říká „sedlo”, zatímco dlouhé hedvábné chlupy se táhnou po stranách těla. Hladký ocas je nesen vysoko v kruhu nebo oblouku, na spodní straně je trochu opeřený. Hedvábná srst se sice snadno zacuchává a vyžaduje pravidelné kartáčování a koupání, ale bonusem je, že málo líná. Někteří majitelé dávají přednost zastřižení srsti na přijatelnější délku.

Duha barev

Jen málokteré plemeno nabízí majitelům takovou škálu barev a vzorů jako afghánský chrt. Plné barvy sahají od černé po bílou a prakticky všechny odstíny mezi nimi: tmavě a světle modrá, stříbrná, zlatá a krémová, s tradiční černou maskou nebo bez ní. Mezi barevné vzory nebo kombinace patří žíhaná (pruhy), černopálená a domino (tmavý vrcholek a sedlo, kontrastující se světlejší barvou obličeje a boční srstí), přičemž poslední termín vznikl na počest šampiona Tanjores Domino, švédského afghána tohoto neobvyklého zbarvení, který se do Ameriky dostal v 60. letech 20. století.

Žádný pes na knoflík

Afghánští chrti jsou vysoce inteligentní, ale nikdy ne robotičtí psi na tlačítko, kteří vám přinesou bačkory nebo předvedou nekonečné množství triků. Jakmile se jednou naučí povel, nevidí v opakování žádný smysl. Plemena ze skupiny honičů jsou tvrdohlavá a afghánský pes není výjimkou. Svým temperamentem se velmi podobají kočkám; venku jsou to rychlí atleti, ale v domě jsou mírní a chladní. Přes všechnu povýšenost, kterou dávají najevo světu, jsou se svými vyvolenými milí, láskyplní a klaunští. Pokud vám to zní jako pes, kterého byste ocenili, pak se rozhodně podívejte na starobylého afghánského chrta.

Chovatelské stanice v ČR:

Česká Lípa – CHS Doveny

Dačice – CHS Mistera Beleco

Kožlany – CHS Z Chrpových Luk

Ostrava – CHS Charisma Royal

Zdroj: Dogster, Unsplash, Wikimedia Commons, YouTube