Obrovský liger: Co se stane, když zkřížíme velké kočky?

Přidat na Seznam.cz

Dva největší rody kočkovitých šelem lvi a tygři jsou bezesporu fascinujícími zvířaty. Obě šelmy můžeme potkat v Asii, lva pak ještě v Africe. Mají pověst lidožroutů, ale současně se mnoha lidem zdají být rozkošnými kočičkami. Věděli jste ale, že v zajetí dochází ke křížení lvů a tygrů?

Fascinující kříženci

Známe dva typy takových kříženců: pokud zkřížíme samce lva (Panthera leo) se samicí tygra (Pnathera tigris), máme tigona. V případě, že je otce lev a matkou tygřice, potomkem je liger. Názvy jsou odvozeny z anglických názvů „lion“ a „tiger“.

Na videi ligera se můžete podívat níže:

Nejde o jediné křížence mezi velkými kočkami, známe také křížence levhartů a lvů (leopon a liopard). Pravidlem při křížení velkých koček je, že je-li potomkem samec, je neplodný, zatímco samice jsou schopny dalšího rozmnožování.

Největší kočky na světě!

Nyní soustřeďme svou pozornost na ligery. Ti jsou totiž největšími kočkami vůbec. Samci ligra mohou dosáhnout délky téměř čtyř metrů! Samice dosahují menších rozměrů, které jsou ale přesto poměrně velké: dorůstají lehce přes tři metry.

Co se chování týče, jde o kombinaci vlastností po rodičích. Ví se, že ligeři milují plavání, podobně jako tygři. Po lvech zase zdědili společenské chování. Asi není třeba více připomínat, že ligeři žijí jen v zajetí, ve volné přírodě ke zkřížení lvů s tygry nedošlo.

Již bylo také řečeno, že samci zůstávají neplodní, ale samice jsou schopny dalšího rozmnožování. Tak vznikla šelma, která je rozměry podobná ligerům: litigon. Jde o křížence samice ligera se samcem tygra. Tiligoni jsou však extrémně vzácní.

Zdroje: wikipedia.org, dinoanimals.com, ANDĚRA, Miloš. Svět zvířat II: Savci (2). MAZÁK, Vratislav. Zvířata celého světa 7: Velké kočky a gepardi.