Jaro přichází. Na co by neměli zapomenout majitelé psů?

Přidat na Seznam.cz

Vyšší jarní teploty vybízejí k častějším a delším procházkám s vaším domácím mazlíčkem. Je však důležité se na sezónu dobře připravit, a to především kvůli zdraví vašeho čtyřnohého přítele, radí TVP.

Slabší kondice po zimě, klíšťata a alergie mají negativní dopad na pohodu zvířete. Pokud se dobře připravíte, můžete se vyhnout mnoha nepříjemným situacím.

Dobrá kondice je základ

Po zimě se pes musí dostat do kondice dřív, než začne chodit na dlouhé procházky. Těch se totiž mnoho jejich majitelů v zimě vzdává. Proto je třeba na jaře začít krátkými a častými procházkami na čerstvém vzduchu, pak teprve postupně přejít k delším.

Čas na pravidelnou prohlídku

Než začne pes chodit na již zmíněné dlouhé procházky, měl by se majitel ujistit, že je zvíře odčerveno a má potřebná očkování.  Navíc není na škodu zajít k veterináři, který na místě zkontroluje stav srsti a případně doporučí další jarní opatření.

Klíšťata a další zvířecí nepřátelé

S teplejším počasím se venku začínají objevovat klíšťata. Tito malí tvorové mohou být pro domácí zvířata i lidi velmi nebezpeční, protože přenášejí nemoci. Abyste své zvíře co nejvíce ochránili před nemocemi, měli byste používat přípravky nebo obojky proti klíšťatům Před procházkou můžete psa i sebe postříkat přípravkem proti klíšťatům.

Nejen parazité představují pro domácí zvířata hrozbu, ale majitelé by si měli dávat pozor i na rostliny. Některé druhy jsou pro psy jedovaté, např. na jaře oblíbený hyacint, jehož pozření může psům způsobit zvracení a průjem, dokonce i otravu krve. Nebezpečné mohou být také trávy a obiloviny.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat oblastem hnojeným nebo postřikovaným antibiotiky, jedy a jinými chemickými látkami. Těmto místům je třeba se při procházkách vyhýbat.

Nezapomeňte na srst

Pro majitele psů je jaro spojeno s jedinou věcí – línáním. Po zimě se domácí zvířata zbavují těžké srsti, která během mrazů zahřívala jejich těla. To má za následek její vypadávání, které může být pro majitele psů nepříjemné. Pravidelné kartáčování zvířete by mělo pomoci.

Majitelé znají své chlupaté společníky nejlépe a vědí, co potřebují. Nezapomínejte, že s novou sezónou je nutné se postarat i o své nejvěrnější miláčky. Za odměnu jim můžete koupit nové hračky a pak už hurá vstříc jaru!

Zdroj: lodz.TVP.pl