Ovčácký pes od Boston Dynamics je realitou!

Přidat na Seznam.cz

Česko má dlouhou historii salaší. Představte si, že by na ovce z těchto salaší dohlížel robotický pes. Ve vizionářské firmě Boston Dynamics se tento nápad stal realitou.

Nedávno jsme přinesli článek na Techsvět.cz o tom, jak robotičtí psi dohlížejí nad dodržováním rozestupů v singapurských parcích. Nejnovější roboti dokážou provádět i zemědělskou práci spojenou se zaháněním ovcí z pastvy.

Robotický pes Spot dokáže automatizovaně pracovat bez nutnosti dohledu třetího člověka. Vše se dá nastavit na dálku, což je demonstrováno na prezentačním videu.

Nový Zéland je známý chovem ovcí. Novozélandská firma Rocos, která se věnuje robotům, ukázala, jak by spolupráce s Boston Dynamics mohla vypadat právě na příkladu robotického ovčáckého psa. Technologie umožní ovládání robotů na dálku bez nutnosti být neustále přítomen na místě.

Kromě této činnosti, zvládne Spot sbírat úrodu, kontrolovat plodiny nebo vytvářet mapy pole v reálném čase. Díky konstrukci vhodné do terénu a LIDAR senzorem nebude mít robotický pes problém ani s kopci a vzdálenostmi. Samozřejmě otázkou je to s nabíjením, protože nepředpokládáme, že robotický pes vydrží několik hodin při současné technologií baterií bez nabití.

Technologie je samozřejmě ještě v plenkách a spíše určená pro prezentační účely, ale už nyní ukazuje bohaté možnosti, které se budou dát využít v různých sférách. Je toto budoucnost farmaření? Co si myslíte o nejnovějším počinu Boston Dynamics? Zdá se, že o svá místa se v důsledku robotizace budou muset bát i ovčáci a ne pouze lidé.