Víte, jaký je nejvěrnější společník římských dam? Maltézský psík!

Přidat na Seznam.cz

Když přijde řeč na starověký Řím, většinou se nám vybaví slavná vojenská tažení, nezřízené orgie a šílení císařové, vraždící všechny okolo včetně vlastních rodin. Byla tu ale i každodenní stránka života Římanů, která obsahovala mnoho aspektů podobných našemu životu. Staří Římané například stejně jako my milovali pejsky!

Epitaf pro psíka

Římané si zamilovali zejména jedno plemeno: maltézského psíka! Podle webu firstvet.com se nám do dnešních dnů zachoval překrásný epiitaf, který svému milovanému psíkovi psal jakýsi nešťastný Říman: „Takže teď už mi, Patricie, nebudeš dávat tisíce polibků, ani mi nebudeš moci láskyplně ležet ‚kolem krku‘ …

Patricie byla stará patnáct let, když svého majitele navždy opustila. Dodnes se nám však zachoval tento překrásný důkaz lásky Římana k jeho psíkovi.

Pes aristokratů

Bílý psík byl populární zejména mezi aristokracií. Maltézáčci se stali módním doplňkem. Byli také nazýváni „nejlepším přítelem římských dam„: to proto, že standardně patřili do výbavy římských dam z vyšší společnosti.

Móda byla velmi silná a pronikala i do kruhů nejvyšších: kouzlu maltézských psíků podlehl dokonce i císař Claudius! Psík se zmiňuje dokonce i v Bibli: když svatý Pavel z Tarsu uzdravil maltézského místodržitele Publia, věnoval mu tento aristokrat na důkaz vděku právě maltézáčka!

Tradice zůstává

Řím v pátém století padl pod vlivem dlouhotrvající krize. Maltézáčci ovšem nikoliv. Jejich kouzlu podléhali aristokraté napříč stoletími. Známý kruťas na anglickém trůně Jindřich VIII., který dal stít dvě své manželky, měl maltézského psíka. Stejně tak skotská královna Marie Stuartovna.

Dalšími výraznými ženami, které neodolaly kouzlu maltézského psíka, byly například britská královna Viktorie, Josefína Bonapartová či nešťastná Marie Antoinetta. Maltézáčci jsou zkrátka k umazlení – a to dokonce po tisíciletí!

Zdroj: akc.org, firstvet.com