Aljašský husky miluje společnost

Přidat na Seznam.cz

Aljašští huskyové mohou být jednobarevní nebo vícebarevní, obvykle šedí, černí a bílí, ale někdy i hnědí, krémoví nebo červení. Mají velmi těžkou podsadu, která je chrání před povětrnostními vlivy při tahání saní, a těžší svrchní srst než sibiřský husky. Aljašští huskyové mají dlouhé nohy, štíhlé tělo, hluboký hrudník, špičaté uši a mají obvykle hnědé oči (na rozdíl od sibiřských jasně modrých). Často vypadají jako kříženci sibiřského psa a malamuta; někteří vypadají jako vlci, zatímco jiní jako směs mnoha plemen, píše web Dogster.

Jak se s nimi žije

Aljašští huskyové jsou klidnější než jejich příbuzní sibiřský husky a aljašský malamut. Jsou přátelští ke své rodině a zvědaví na cizí lidi. Tento severský pes není dobrým hlídacím psem, protože málokdy štěká a cizího člověka spíše očichá, než aby na něj zaútočil. Aljašští huskyové jsou ve skutečnosti velmi mírná stvoření a dobře se snášejí s o něco staršími dětmi, ale rodinná kočka možná bude muset v domě zaujmout jiné obytné prostory, protože mají tendenci být příliš zvědaví na malá zvířata.

Vlastnit aljašského huskyho znamená mít společníka, který je živý, ale někdy i mírný, hravý, inteligentní a nenáročný. Často je také tvrdohlavý a svéhlavý, stejně jako rošťácký. Aljašský husky se dobře uplatní v rodině, ale může se dobře uplatnit i v domácnosti jednoho člověka. Nejlépe se jim daří na dvorku a s dostatkem prostoru v domácnosti, protože jsou aktivní i uvnitř.

Co byste měli vědět

Aljašští huskyové jsou smečková zvířata, takže i když to není nutné, vlastnictví dalších psů jim pomůže cítit se jako doma. Pokud je jediným psem v domácnosti, psí parky a další psí aktivity mu poskytnou čas na společenské vyžití. Je také nutné, aby byl ustanoven lidský vůdce smečky, protože tito huskyové mohou být tvrdohlaví a pokoušet se vládnout. Aljašský husky má ve skutečnosti větší vytrvalost při závodech spřežení než sibiřský husky nebo aljašský malamut. Potřebují hodně pohybu, což je důležité nejen pro jejich zdraví, ale také pro jejich chování. Nudící se aljašský husky bude pravděpodobně velmi destruktivní, bude žvýkat gauče a trhat koberce.

Toto plemeno se rádo toulá, proto je nezbytné vhodné oplocení a důsledné používání vodítka. Jsou to také známí útěkáři, což znamená velmi vysoký plot, bloky kolem spodní části plotu, které zabrání hrabání.

Historie aljašského huskyho

Tento impozantní venkovní pes pochází z Aljašky, kde byl vyšlechtěn pro tažení saní a závody spřežení. Aljašský husky je směsicí mnoha psů včetně sibiřského huskyho, německého ovčáka, inuitského huskyho, border kolie a dalších. Byli vyšlechtěni jako pracovní psi, takže jejich vzhled nebyl považován za důležitý. Ačkoli sibiřský husky byl první, aljašský husky se díky své neuvěřitelné rychlosti rychle dostal na vrchol seznamu závodních psů. Dnes je většina huskyů, kteří jsou k vidění na závodech psích spřežení, aljašských huskyů.

Stručná fakta

Hmotnost: 20 – 30 kg
Výška: 58 – 66 cm

Vlastnosti

Rychlost (Nejlepší závodní saňový pes na světě)
huňatý ocas
Huskyho vytí, podobné spíše vlčímu
Neobvyklé znaky

Ideální společník člověka

Velmi aktivní lidé, ideálně běžci nebo jiní pravidelně cvičící lidé
rodiny se staršími dětmi
Rodiny s jinými psy
Jednotlivci ochotní chodit do psího parku
Někdo, kdo hledá klidnější verzi ostatních huskyů

Zdroj: Dogster, YouTube