Artróza u psů: Jak se projevuje a co dělat, když jí váš pes trpí?

Přidat na Seznam.cz

Příčina osteoartrózy u psů není vždy známá, na vině může být několik věcí. Mezi tyto příčiny mohou patřit například zranění, infekce, imunitní systém zvířete nebo obezita. Lze ale zabránit tomu, aby se toto onemocnění vyvíjelo dále?

Osteoartróza je u psů poměrně častá. Postihuje přibližně čtvrtinu psů a může se vyskytovat u psů všech věkových kategorií, píše DailyPaws. I když se artróza může vyvinout u každého psa, velká plemena psů jsou k tomuto onemocnění náchylnější. Artritida je také progresivní, což znamená, že se časem zhoršuje, pokud není léčena.

Příznaky artritidy u psů

Psi nedávají najevo svou bolest tak, jak bychom očekávali. Ne vždy křičí nebo ječí, jak si mnoho lidí myslí, že budou křičet. Mezi behaviorální příznaky osteoartrózy u psů, které je třeba sledovat, patří:

  • Kulhání po cvičení
  • Neschopnost ujít delší vzdálenosti a pomalejší pohyb než obvykle
  • Obtížné vstávání po ulehnutí
  • Obtíže při skákání
  • Obtíže při chůzi po schodech
  • Ztuhlost
  • Zvýšená podrážděnost

Tyto změny v chování se lze snadno splést se stárnutím nebo je dokonce zcela přehlédnout. A protože váš veterinární lékař nemůže vidět, jak se váš pes chová ve svém přirozeném prostředí, jsou vaše pozorování z domova důležitou součástí stanovení diagnózy.

Jak psovi pomoci?

Pokud jde o tlumení bolesti, nejste však omezeni pouze na léky. Promluvte si se svým veterinářem o možnostech a o tom, zda vám může pomoci veterinární péče a to včetně léčby, jako je akupunktura, laserová terapie, masáže, fyzikální terapie, vodní terapie a terapie kmenovými buňkami. Váš pes by také mohl být vhodný pro doplňky stravy, jako jsou omega-3-mastné kyseliny, glukosamin a chondroitin.

Kontrolujte hmotnost svého psa

Dosažení a udržení zdravé hmotnosti je důležitou součástí zpomalení progrese onemocnění, protože nadváha více zatěžuje bolestivé klouby vašeho psa a může podporovat zánět. Váš veterinární lékař vám pomůže vypracovat plán, který zahrnuje cílovou hmotnost, druh krmiva, jeho množství a dobu podávání. Některé diety pro psy na předpis jsou určeny jak k regulaci hmotnosti, tak k podpoře kloubů.

Pravidelné cvičení s nízkou zátěží

Cvičení je klíčem k udržení zdravých kloubů, ale pokud váš pes trpí osteoartrózou, možná budete muset jeho pravidelné aktivity upravit. Například místo toho, abyste ho nechali volně běhat, doporučuje většina veterinárních lékařů držet psa na vodítku a chodit na procházky.

V některých případech psí artritidy je nejlepší možností léčby chirurgický zákrok. Spolupracujte se svým veterinárním lékařem, abyste určili nejlepší plán pro vašeho mazlíčka. A nezapomeňte se vždy poradit s veterinářem, než začnete psovi podávat jakoukoli léčbu, i když se jedná o volně prodejný doplněk stravy.

Zdroj: dailypaws.com