Azavak je vysoký a elegantní chrt, který se umístil na 1. místě nejdivnější psích plemen

Přidat na Seznam.cz

Každý pes je svým způsobem krásný, ať už má srst dlouhou, krátkou, nebo žádnou a ať už se jedná o malého “kapesního” psa, nebo o obrovské plemeno. Pokud jde ale o to, který pes je ze všech ten nejzvláštnější, pak je to azavak.

Nejzvláštnější psí plemeno světa

Dlouhé štíhlé nohy, trochu dlouhý krk a tvář, která se zdá být úměrně menší, dávají psovi opravdu zvláštní vzhled. Není proto tak překvapivé, že ho web Oodle Life umístil na 1. místo nejdivnějších psích plemen. Přesto se ale jedná o skvělého lovce, jehož tělo je k rychlému běhu perfektně přizpůsobeno.

Azavak má krátkou, jemnou srst, která může mít jakoukoliv barvu nebo barevné kombinace, od červené, pískové až plavé, k žíhané, modré, černé a hnědé. Hlava může mít černou masku a bílé znaky na nohách, náprsence a na špičce ocasu. Azavak je skvělý jako společník, strážce a návnada, uvádí web American Kennel Club.

Západoafrický chrt z pouště

Hrdý a elegantní azavak pocházející z oblasti Sahelu na Saharě je již dlouho strážcem, lovcem a společníkem kmenů v této oblasti. Podle údolí Azawakh na Sahaře je také pojmenován, uvádí web Dog Time. Tento prastarý lovecký pes je tak štíhlý a vytáhlý, že pod kůží je jasně vidět struktura jeho kostí a svalstvo. Hladké kontury ve tvaru písmene S, hluboký hrudník a aerodynamická hlava dělají z azavaka skvělého sprintera.  Jedná se o houževnatého a odolného lovce, který pronásleduje gazely přes žhavý písek Sahary více než tisíc let.

zdroj: Dog Time, American Kennel Club, Oodle Life