Baset: Ve středověku ho vyšlechtili mniši k lovu

Přidat na Seznam.cz

Baset je pes s milou osobností a okouzlující tváří, který je oblíbenou rasou. Basetové pocházejí z Francie, ačkoli jejich předchůdci se objevují již od 6. století. První skuteční basetové tak, jak je známe dnes, se objevili až koncem 19. století. Dnes se vyskytují po celé Evropě a ve Spojených státech.

O plemeni

Tito jemní psi jsou skvělým přírůstkem do rodiny, ale trpí vážnou separační úzkostí a nedělá jim dobře, když zůstanou doma sami, píše A-Z-Animals. Tito ohaři jsou dobrou volbou pro početné rodiny, které si mohou dovolit starat se o tyto milé, ale náročné domácí mazlíčky.

Basetům bývá smutno, a když se cítí osamělí, jsou známí tím, že vyjí. Pokud můžete, snažte se nenechávat baseta doma samotného. Skvěle se navíc snáší s dětmi! Tito honiči jsou dostatečně mírní, aby se mohli stýkat s každým členem rodiny, včetně dětí a ostatních domácích zvířat.

Baset je náchylný k problémům se zády a klouby, které se s přibývajícím věkem zhoršují, proto ho berte na pravidelné návštěvy k veterináři.

Velikost baseta

Tito honiči jsou středně velcí psi se silným trupem a malým vzrůstem. Dospělý baset obvykle váží kolem 35 kilogramů. Samci měří až 38 centimetrů a mohou vážit až 35 kilogramů. Fenky jsou o něco menší. Mohou dorůstat výšky až 30-35 centimetrů a obvykle neváží více než 27 kilogramů.

Běžné zdravotní problémy basetů

Tito honiči mají poměrně krátký život a jsou vystaveni velkému riziku několika zdravotních problémů. Vzhledem ke stavbě trupu jsou basetové obzvláště náchylní k problémům se zády, kyčlemi a klouby a všechny tyto problémy může obezita ještě zhoršit. Mají také neuvěřitelně citlivé oči a uši, což znamená, že mohou být vystaveni infekcím a dalším problémům souvisejícím s měkkými tkáněmi. Stejně jako ostatní čistokrevní psi jsou i basetové ohroženi von Willebrandovou chorobou, která může způsobovat problémy s krvácením a srážlivostí krve. Nejlepším způsobem, jak udržet psa zdravého, je brát ho pravidelně na vyšetření očí, uší a kloubů.

Temperament baseta

Tito psi jsou milí, jemní, inteligentní a tvrdohlaví domácí mazlíčci. Mají neuvěřitelně láskyplnou povahu a sžijí se téměř s každou rodinou, do které se dostanou. Basetové jsou známí svým inteligentním chováním a mírnou povahou. Snášejí děti a obvykle dobře vycházejí i s jinými domácími zvířaty. Většina basetů je však také známá svou tvrdohlavostí, která může ztěžovat výcvik, zejména pokud nejsou se základními povely seznámeni již v dětství.

Baseti jsou však neuvěřitelně náchylní k separační úzkosti. Váš baset se bude považovat za vašeho nejlepšího přítele, a pokud zůstane doma sám, začne se neuvěřitelně bát. Počítejte s tím, že s vaším psem budete trávit spoustu času, a těšte se, že si budete užívat jeho inteligentní a živou osobnost.

Jak se starat o baseta

Baset je domácí pes, který nejraději zůstává přímo po boku svého majitele. Váš pes bude potřebovat každodenní procházky a umírněnou stravu, aby se předešlo obezitě. Měli byste také počítat s tím, že baseta budete brát na pravidelné prohlídky k veterináři, zejména pokud měl v minulosti nějaké problémy s klouby. Nakonec nezapomeňte, že štěňata je třeba cvičit od útlého věku, aby se i přes svou tvrdohlavost naučila povely.

Zdroj: a-z-animals.com