Canicross pro začátečníky: co byste měli vědět o společném běhání se psy?

Přidat na Seznam.cz

Canicross představuje super způsob, jak trávit čas s vaším mazlíčkem pěkně na čerstvém vzduchu a zajistit dostatek pohybu nejen pro vás, ale i pro vašeho chlupáče. Co byste o tomto sportu měli vědět a co to canicross vlastně je, odhalí petguard.co.uk.

Co je canicross?

Canicross je běh se psem, který vám svým tahem napomáhá k rychlejšímu běhu. Jeho myšlenkou není jen propojení psa a člověka, ale zároveň také nenásilný výcvik pejska a zlepšení fyzické kondice jak psa, tak jeho majitele. Především je to ale ohromná zábava, která si získává stále více nadšenců.

Je vhodný pro všechny psy?

Ano i ne. Běhat můžete s jakýmkoli psem, je ale potřeba zvážit jeho věk a zdravotní stav. Také se udává, že mohutnější plemena mohou mít problém uběhnout delší vzdálenosti. Pro canicross se hodí následující plemena psů:

  • border kolie
  • labrador
  • ohař
  • německý ovčák

Co byste měli vědět, než to zkusíte?

Nejdříve zvažte, jestli na to váš mazlíček po fyzické stránce má. Pes by měl být starší 18ti měsíců, naopak pro starší pejsky už tento sport vhodný není. Je také známo, že plemena s krátkým nosem či plochým obličejem nemají běh zrovna v lásce, dlouhé tratě považují za nebezpečné.

Také mějte na paměti, že i když vás pes netáhne, stále vedou, když jsou k vám připoutáni, a proto je nevyhnutelné určité svalové napětí. Ve všech případech je předpokladem pro účast na canicrossu fyzická zdatnost a absence jakýchkoli neduhů, jako jsou dýchací potíže nebo nadváha, proto je prvořadý souhlas vašeho veterináře.

Co k tomu potřebujete?

Stejně jako u každého jiného sportu existuje určité množství výstroje, které budete potřebovat, abyste se mohli bezpečně a pohodlně účastnit canicrossu. Vybavení, které budete potřebovat, je:

  • canicrossový postroj pro psa
  • canicrossový pás
  • vhodná obuv do terénu

Hlavní prioritou by měl být vhodný postroj pro vašeho psa. To musí být co nejpohodlnější, s důrazem na to, aby se dbalo na to, aby v montáži nebyla žádná omezení. Například byste se měli vyhnout všemu, co se kdekoli zarývá, zejména žebrům, protože to bude bránit vašemu psovi v dýchání a také budete chtít zajistit dostatek volnosti pro pohyb kolem krku a pasu.

Šňůra, ke které je postroj připojen a která se také připojuje k vám, je další důležitou vlastností, zejména výška a délka, které musí zohledňovat jakýkoli tah na vašeho psa, když za ním běžíte. Délka šňůry by také měla odpovídat vaší potřebě nezamotat se nebo zakopnout a mít vestavěný prvek ve stylu bungee, který absorbuje jakýkoli náraz, pokud během cesty zažijete náhlé otřesy.

Zdroj: petguard.co.uk