Běhá váš pes ve spánku? Nemusí to být způsobeno sny

Přidat na Seznam.cz

Psi vypadají rozkošně, ať dělají cokoli. Dokonce i něco tak jednoduchého, jako je spánek, vám může rozehřát srdce. Někdy během spánku dělají psi drobná gesta, jako by se jim něco zdálo. Podle vědců mohou psi snít stejně jako lidé. Psí mozek funguje během spánku podobně jako lidský a mozek vykazuje stejný způsob a pohyby mozkových vln, které způsobují psí snění.

Psi také prožívají stejné fáze spánku jako lidé. Procházejí SWS neboli spánkem s pomalými vlnami – fází, kdy jsou mozkové vlny pomalé a zvlněné. To znamená, že každý může být během fáze SWS, která je považována za mělký spánek, snadno probuzen. Poté by psi mohli zažít také fázi REM neboli fázi rychlých očních pohybů. V této fázi se spánek prohlubuje a svaly jsou uvolněné – po dvaceti minutách se psovi s největší pravděpodobností začne zdát sen.

Ačkoli náhodné pohyby, jako jsou záškuby nebo mrkání očima, mohou být spojeny se sny, vědci zatím neobjasnili, zda s nimi souvisí i běh. U štěňat prý může být běhání jen prostým záškubem svalů v důsledku tělesného vývoje. Kromě toho jsou záškuby běžné, když je někdo ve fázi REM, a tyto náhlé pohyby se nazývají myoklonus.

Od psů až po lidi, většina savců vykazuje stejné základní stavy spánku. Nelze jednoznačně říci, že psi mají podobné prožitky jako my, když sníme, ale je těžké si to nepředstavit.

Ve studii z roku 2001 vědci zjistili, že potkani si mohou pamatovat své činy během dne. Pokusné krysy byly umístěny do bludiště a pozorovány, dokud neusnuly. Následně tyto krysy ve spánku náhodně napodobovaly své akce v bludišti. Stejné údaje byly shromážděny ve studii z roku 2017. Psi, kteří se studie účastnili, byli všichni před spaním naučeni novým povelům. Bylo zjištěno, že psi si před spaním vybavují své vzpomínky, což je nutí provádět mimovolní pohyby, například běh. Činnosti, které dělají před spaním, také ovlivňují jejich spánek. Vzhledem k těmto zjištěním by sny nemusely být důvodem, proč psi během spánku běhají.

Ohledně psího spánku stále existuje mnoho otázek. Je škoda, že se lidé nemohou psů přímo zeptat, co se odehrává v jejich hlavách. Zdá se jim o tom, jak honí jiné psy nebo si hrají na aportování? Doufejme jen, že se jim vždy zdají sladké sny, protože hodní psi si zaslouží všechno dobré i ve spánku.

Zdroj: The Animal Rescue Site, Nature, Science Direct