Mrzutá chobotnice dá facku rybě

Přidat na Seznam.cz

Chobotnice jsou fascinující tvorové. Níže přiložené video zachycuje dokonale maskovanou chobotnici, která se nachází u ústí jeskyně a vypadá poměrně mrzutě, píše web A-Z-Animals.

Kamufláž je ochranný prvek, který brání predátorům, aby hlavonožce spatřili. Je to také pomůcka při lovu, která brání kořisti, aby ji spatřila.

V tomto případě se v blízkosti chobotnice najednou ocitne ryba, které si chobotnice zprvu nevšímá a nechá ji proplout. Když se ryba vrátí a přiblíží se k chobotnici, ta bleskurychle natáhne jedno ze svých chapadel a rybu udeří, čímž ryba změní směr svého plavání.

Proč chobotnice rybu praštila?

Důvodem úderu může být zášť. Možná se chobotnici nelíbí, že se ryba potlouká v jejím rajónu a úderem jí chce sdělit svou nelibost. Rozumnějším vysvětlením však je, že úder je strategií, jak získat konkurenční výhodu nad potravou.

Když se na video podíváte pozorně, zdá se, že se chobotnice pomalu pohybuje směrem dozadu, což naznačuje, že si všimla kořisti. Ryba mohla spatřit stejnou potravu, protože plavala stejným směrem jako chobotnice. Chobotnice si ale ryby všimla a tak jí udeřila, aby se dostala k potravě dřív než ona.

Úder, kdy chobotnice „pohlavkuje“ rybu, ale není ojedinělým případem. Jedná se totiž o typické chování chobotnic, ke kterému se často uchylují, pokud loví mezi rybami. Pokud se tedy někdy vydáte zkoumat mořské dno, dejte si pozor, abyste chobotnicím nezkřížili cestu!

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube