Zajímá vás, kolik mají kočky zubů? Známe odpověď

Přidat na Seznam.cz

Představa vaší šťastné domácí kočky jako divoké lovkyně může být přitažená za vlasy. Ale nahlédněte do její tlamy a její divoké kořeny budou zřejmější. Její malá tlamička je plná zubů a stejně jako my, mají i kočky různé typy zubů. A každý z nich hraje jinou roli při přežití.

Typy kočičích zubů

Počet zubů koček, lidí a mláďat se liší. Všichni však máme stejný typ zubů. Lidé mají kombinaci ostrých zubů a zubů s plochým povrchem, které slouží k obrušování, píše web DailyPaws. Zuby koček si zachovávají ostré hrany, které jsou vhodné pro jejich stravu jako obligátních masožravců. Zde se dozvíte, jaké jsou a jak fungují u koček.

Řezáky

Jsou to malé zuby v přední části kočičí tlamy. Obvykle slouží k prořezávání, jako když se kočka pase na kočičí trávě.

Špičáky

Hned za řezáky jsou velké špičáky zvané špičáky. Ty někdy vykukují, když kočka odpočívá. Jsou to dlouhé, silné zuby, které se používají k zakousnutí a uchopení masa jiného zvířete buď při lovu, nebo při obraně.

Premoláry

Na obou stranách čelisti jsou široké zuby známé jako premoláry. Kočka je používá k uchopení a kousání kořisti nebo k hltání granulí. Dospělí a koťata mají na obou stranách spodní čelisti o jeden premolár méně.

Stoličky

Tyto zuby se nacházejí za předkusy na horní a dolní čelisti. Jsou menší než předkusy a pomáhají křupat granule a jinou tvrdou potravu.

Kolik zubů mají koťata po narození?

Technicky vzato, to, jak staré je kotě, když se mu objeví zuby, závisí na tom, co považujete za zuby. Tkáně se uspořádají a vytvoří rudimentární zubní pupeny ještě předtím, než se kotě narodí. Koťata se však nerodí se zuby nad linií dásní. Zuby se kotěti objeví až ve věku dvou nebo tří týdnů a toto je biologické zpoždění, které máma kočka jistě ocení.

Stejně jako lidská miminka má kotě méně zubů než dospělá kočka:

  • 12 řezáků
  • 4 špičáky
  • 10 předkusů

Celkem má kotě 26 zubů, tzv. mléčné zuby. A ano, i tyto zuby vypadávají, aby narostly nové.

Kdy začínají koťata ztrácet mléčné zuby?

Jak krátká doba je krátká doba pro tyto mléčné zuby? Obvykle všechny mléčné zuby koťatům vyrostou do 3 až 6 týdnů věku. Jen o šest týdnů později, začnou koťata ztrácet zuby, začínají v zadní části tlamy s premoláry a postupují dopředu ke špičákům. Nakonec přijdou o mladé řezáky.

Kolik stálých zubů mají dospělé kočky?

Do 6 měsíců věku kotě obvykle ztratí všechny mléčné zuby a nahradí je plnou sadou dospělých zubů. Na rozdíl od kotěte má dospělá kočka stoličky. Celkový počet stálých zubů u domácích koček tak dosahuje 30:

  • 12 řezáků
  • 4 špičáky
  • 10 předkusů
  • 4 stoličky

Věřte tomu nebo ne, ale kočičí tlama má jen o dva zuby méně než tlama lidská. Tento počet je stejný bez ohledu na plemeno kočky a na to, zda žije v domácnosti nebo je divoká.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube