Během 5 let se snad zvýší populace červených veverek. Je to ale velmi těžký úkol

Přidat na Seznam.cz

Červené veverky jsou v ohrožení, dokonce patří mezi národně ohrožené druhy, a tak byl představen plán, který je má v následujících pěti letech nejen ochránit, ale také zvýšit jejich populaci. Jejich ochrana má ale háček.

Populace veverek klesá

Za posledních 150 let klesla populace červených veverek tak prudce, že je tento druh zařazen do národně ohrožených druhů, píše web Independent. Údajně je to kvůli veverkám šedým, které jsou větší a agresivnější, čímž konkurují veverkám červeným. Mohou také přenášet virus veverčích neštovic. Jen v Británii měl počet těchto veverek klesnout z 3,5 milionu na pouhých 120 000 až 160 000 kusů.

Humánní management veverky šedé

Humánní management veverky šedé, tak říkají odborníci plánu, který má zajistit ochranu červených veverek, uvádí web Chartered Foresters. Jak už asi tušíte, součástí plánu je vybíjení šedých veverek. Tento plán navíc podporuje i britská vláda.

Červené veverky jsou důležité

Veverky červené jsou důležitou součástí přírodního dědictví Anglie, píše The Independent. Jsou také nedílnou součástí lesních ekosystémů a podporují přirozenou obnovu lesů, ovšem to neznamená, že šedé veverky nemají právo žít v lesích také.

Co si o tom myslíte vy? Je správné vybíjet jeden druh proto, že konkuruje druhému?

zdroj: Independent, Chartered Foresters, MSN