Berete svého pejska do postele? Nemusí to být dobrý nápad

Přidat na Seznam.cz

Statici dokazují, že drtivá většina majitelů psů jim umožňuje spát v posteli, bez ohledu na velikost nebo plemeno psa. Ukazuje se, že pohodu našeho mazlíčka často klademe nad naše blaho. Když se však pokusíme nepustit psa do postele, ukazuje se to mnohem obtížnější, než to zní.

Ve vaší domácnosti se objevil nový čtyřnohý člen domácnosti a přivlastnil si prostor? Pravděpodobně je pro vás těžké odmítnout, když skočí do postele nebo se posadí na židli. A není divu. A ačkoli vzájemná blízkost prohlubuje pouto, spaní pejska v posteli nikomu nepomůže.

Za prvé, hygiena

Odpůrci spaní s domácím mazlíčkem poukazují na to, že vpustit ho na místo, kde trávíme noci, je nehygienické. Pes se neumývá a ze srsti šíří choroboplodné zárodky. Koneckonců někdy jí zbytky nalezené během procházky. Kromě toho většina psů, bez ohledu na plemeno, ztrácí srst, což může být zdrojem alergií a podráždění kůže. Často ani opakované praní nepomůže.

black and tan miniature pinscher
Foto: Vladimir Argenta / Unsplash.com

Hlasité chrápání a časté změny polohy

Zní to jako vtip? Mnoho majitelů psů se z těchto důvodů vzdává spánku se svými psy. Protože zatímco člověk, který upadne do hlubokého stádia spánku (NREM), může strávit nehybně v jedné poloze, pes zřídka spí celou noc – nejčastěji mění polohu několikrát, ale také štěká nebo vrčí, když slyší zvuk za oknem. Je těžké se dostatečně vyspat. Z dlouhodobého hlediska to může způsobit hormonální poruchy a z dlouhodobého hlediska nespavost a depresivní náladu.

Kdo je šéf?

Když necháme psa ležet vedle nás v posteli, ukazujeme mu, že s ním zacházíme stejně. Psi jsou přesto stádová zvířata a hierarchie by měla být jasně stanovena. Majitel stanoví určité hranice pro společný vztah a domácí zvíře se rychle naučí respektovat..

Trocha osamělosti nikomu neublíží

Pokud svému psovi poskytnete samostatnou místnost, kde bude nocovat, poskytnete každému z vás čas na odpočinek. Pamatujte na radost svého psa, když přijdete domů poté, co jste byli několik hodin pryč. Totéž platí pro oddělené ložnice. Ráno, když vás pes uvidí, bude mít velkou radost a stará zranění budou zapomenuta. Jedná se o druh duševní hygieny, o který byste se měli starat, zejména když trávíte většinu času doma. Každý si zaslouží trochu samoty.

Pes spí na posteli. Jak se to odnaučit?

Mnoho lidí nechává štěňata spát v osteli. Koneckonců, nezabírají mnoho místa a je také těžké jim odolat. Někteří lidé se rozhodnou vzít psa z ložnice až ve stáří, kdy je nemocný. Taková nekonzistence je pro něj zcela nepochopitelná a může způsobit narušený pocit bezpečí. Pokud nechceme, aby pes s námi spal v posteli, je nejlepší ho nebrat, i když je to štěně. Pokud jsme udělali tuto chybu, čím dříve ji napravíme, tím lépe.

Kde má pes spát?

Podestýlka pro psa by měla být dostatečně velká, aby se mohl plně natáhnout. To je zásadní pro kvalitu spánku, když se pes stočí, málokdy upadne do REM spánku a jen tak mu umožníte hloubkovou regeneraci.

Kromě toho nesmí být pelech umístěn v blízkosti radiátoru nebo v průvanu. Místo na spaní musí být tiché a klidné. Vzdejte se doupěte vedle dveří nebo v chodbě. Pes by se také neměl cítit izolován od zbytku rodiny. Je dobré, že může pozorovat, co se děje v jeho doupěti, a cítit, že zbytek rodiny je blízko. Díky němu se bude cítit bezpečněji a klidněji.