Roztomilý pes shar pei Harvey je možná nejvíce vrásčitý pes na světě!

Přidat na Seznam.cz

Harvey je zástupcem plemene Shar Pei. Charakteristické záhyby zvířete si získaly srdce uživatelů internetu a milovníků psů z celého světa.

Milovníci zvířat jsou nadšeni psem jménem Harvey, který bere Instagram útokem. Uživatelé internetu vtipkují, že kvůli extrémně vrásčité pokožce připomíná přikrývku. „Jsem blázen do jeho měkkého kabátu. Ráda se s Harveyem mazlím a dojímá mě pohled na jeho křivky.“ – připustila majitelka čtyřnohého kamaráda Teresa Moll Arguimbau.

Harvey žije se svou matkou a opatrovníky ve španělské Menorce. Jeho sourozenci našli další milující domovy. Ihned po narození mělo štěně vážné zdravotní problémy. Toto plemeno je často diagnostikováno s problémy se zrakem, ale Harveyho kožní záhyby byly tak velké, že potřeboval veterináře a antibiotika. „Lékař musel každých pár dní ošetřovat Harveyho, aby mu napnul pokožku. Pes téměř nic neviděl, narážel do nábytku a stěn. Všimla jsem si, že se bál vstát ze své postele, omezilo to také jeho hraní se sourozenci.“ vysvětlila majitelka. V současné době je mazlíček plně zdravý.

„Stal se místní hvězdou. Miluje běh na pláži a miluje být středem pozornosti. Je také extrémně žárlivý.“ připouští 22-letá žena.

Shar pei – jedinečné plemeno z Číny
Shar pei je plemeno psů patřících do skupiny Mollosus typu mastif. Tito psi pocházejí z jižní Číny, kde byli chováni v 16. století. Používali se jako ovčáci a jako strážci chrámů. Za svoji popularitu vděčí americkým chovatelům, kteří se o toto plemeno začali zajímat při pořádání výstav. Název pochází z čínského slova „sha pi“, což v doslovném překladu znamená písečná kůže.

Psi tohoto plemene jsou považováni za velmi sociální a neagresivní, stejně jako za ne příliš hlučné. Zároveň jsou šarpejové těžko přístupní tréninku a rádi jdou svou vlastní cestou. Dospělí dosahují výšky 44–51 cm a obvykle váží mezi 18 a 26 kg. Toto plemeno vyžaduje trpělivou a pečlivou péči, zejména štěňata, která mají po celém těle charakteristickou vrásčitou pokožku. U dospělých šarpejů je kůže již uvolněná a vrásky zůstávají pouze kolem hlavy a ocasu.

Speciální záhyby hrají na těle psa důležitou roli. Jejich úkolem je chránit psa v případě boje. Přebytečná kůže chrání krevní cévy a umožňuje zvířeti rozptýlit svého soupeře, když uchopí zuby za krk.