Bleskurychlý gepard vyskočí z úkrytu a sprintem se vrhne na pakoně

Přidat na Seznam.cz

Šelmy ve volné přírodě se stali mistry ve vyčkávání na vhodný okamžik k útoku. Tento gepard na videu níže trpělivě čekal na stádo pakoňů, které se náhodně procházelo kolem, aniž by tušil, co ho čeká.

Boj o život

Jediným rychlým pohybem se gepard bleskově rozběhne a všechny pakoně se okamžitě rozprchnou všemi směry. Jeden konkrétní pakůň si však koutkem oka všimne, že se k němu gepard blíží. Aby se gepardovi vyhnul, myslí si, že ho přelstí rychlým manévrováním ze strany na stranu, což mu ale nevyjde. Jakmile se gepard zakousl do hrdla pakoně, byl nyní v ideální pozici, aby se udržel, dokud se zvíře nevzdá. To se však neukáže tak snadné, jak si gepard zprvu myslel. Pakůň totiž využívá své obrovské síly v zadních nohách, aby se udržel, a doufá, že se mu podaří geparda strhnout. Dokonce mu uštědří i pár kopanců.

Jak silný je pakůň?

Svalová síla pakoňů je dvaapůlkrát větší než síla motoru automobilu, uvádí web A-Z-Animals. Jejich síla nespočívá pouze ve schopnosti bojovat, když je to nutné, ale také ve schopnosti vydržet více než pět dní bez pití vody. Nejen to, ale mohou pokračovat v cestách dlouhých až 80 kilometrů..

Na rozdíl od lva, který loví ve společné smečce, gepard loví sám. Jejich trpělivost a vytrvalost při hledání potřebné potravy, ať už to trvá jakkoli dlouho, je nevídaná.

Gepard je známý jako nejrychlejší suchozemské zvíře, je o něm známo, že dosahuje rychlosti až 130 km/h! Tyto krátké sprinty gepardům umožňují vrhnout se na kořist dříve, než má možnost zareagovat. I jejich síla kousnutí je pozoruhodná. Jejich síla je přibližně třikrát silnější než u člověka. To jim dává dokonalou možnost udržet se, když je potřeba zvíře skolit.

Zdroj: a-z-animals.com, TikTok