Znáte těchto 5 snadných způsobů, jak omezit zápach z úst vaší kočky?

Přidat na Seznam.cz

Pokud máte to štěstí, že máte láskyplnou kočku, která se ráda mazlí, jste opravdu šťastní rodiče domácích mazlíčků. Tedy až do chvíle, kdy si přičichnete k dechu své kočky a uvědomíte si, jak jste vděční za to, že si lidé několikrát denně čistí zuby. Existuje tuňákový dech, který opravdu poznat nechcete. Pokud zoufale potřebujete vědět, jak osvěžit kočičí dech, pak jste na správném místě!

Co způsobuje kočičí zápach z úst?

Halitóza je oficiální název pro zápach z tlamy vaší kočky. A i když je lákavé obviňovat kočičí stravu, zdrojem zápachu jsou ve skutečnosti bakterie v tlamě. Nesahejte však po antibiotikách jako po odpovědi na osvěžení kočičího dechu.

Ne všechny bakterie jsou špatné. Některé z nich jsou potřebné k tomu, aby pomáhaly rozkládat potravu vaší kočky. Bakterie pracují se slinami a vytvářejí enzymy, které zahajují proces trávení. Během tohoto procesu vznikající sloučeniny zapáchají. Problém kočičího zápachu z úst se pak zhoršuje, když se v tlamě zdržuje příliš mnoho bakterií.

Paradentóza koček

Když se v kočičí tlamě nahromadí další bakterie, vytvoří se kolem zubů povlak známý jako zubní plak. Pokud se zubní plak neléčí (k tomu, jak tento problém vyřešit, se dostaneme za chvíli), mísí se s minerály ve slinách a tvrdne v zubní kámen. Jak zubní kámen houstne, dásně kolem zubů ustupují a odhalují kořen zubu. Nyní je zde kapsa, ve které může uvíznout potrava. Nebo, což je horší, když se zub nemá čeho chytit, vypadne!

Tento proces poškození zubů a dásní se nazývá parodontóza. A 85 % koček má nějakou formu parodontálního onemocnění do 3 let věku.

Kromě páchnoucího dechu se tyto další bakterie mohou dostat do krevního oběhu, což vede k dalším komplikacím, jako jsou:

  • rakovina
  • zdravotní potíže: trávicího traktu, srdce, jater, ledvin, slinivky břišní (cukrovky), snížená chuť k jídlu

I když tedy chcete osvěžit dech své kočky, podniknete také kroky k ochraně jejího celkového zdraví.

Profesionální čištění

Ačkoli se nejedná o domácí krok, objednání se k veterináři na profesionální čištění zubů je na prvním místě seznamu. Díky němu bude kočce lépe vonět dech, zjistíte případné problémy a začnete s čistým plátnem.

Váš kočičí rodinný příslušník dostane kompletní sadu zubních rentgenů, důkladné vyšetření ústní dutiny (provedené bezpečně v anestezii) a leštění a profylaxi. Poté můžete převzít domácí péči.

Čištění zubů vaší kočky

Nic neosvěží kočičí dech lépe než pravidelné čištění zubů. Vzhledem k malé velikosti kočky ocení používání prstových kartáčků, které nosíte na ukazováčku. Kartáčkem jemně přejíždíte po jejich zubech. Pokud jste kočce nikdy předtím zuby nečistili, budete muset postupovat pomalu, ale kočky se mohou naučit tento proces tolerovat.

Vyzkoušejte přídavné látky

Ne všechny kočky ocení zubní pastu (a ne každý majitel se na to cítí odvážný). Přísady do zubní vody fungují jako osvěžovače kočičího dechu. Několik kapek přimíchaných do misky s vodou vaší kočce pomůže se zápachem z úst po tuňákovi. Jen mějte na paměti, že přísady do vody nejsou tak účinné jako čištění zubů, takže budete muset častěji provádět profesionální čištění, abyste rozdíl vyrovnali. Některé kočky také nesnášejí chuť a budou se pití vyhýbat, což není něco, co byste chtěli.

Dopřávejte kočce pamlsky na podporu svěžího dechu

Kočky milují pamlsky. Naštěstí pro vás je na trhu celá řada dentálních pamlsků, které pomáhají seškrábat páchnoucí plak ze zubů vaší kočky. Vaše kočička dostane lahodnou svačinku a vy se postaráte o to, aby jí lépe voněl dech.

Změna stravy vaší kočky

Čím více mokrého krmiva vaše kočka jí, tím více plaku se jí na zubech usazuje. Suché krmivo tento plak seškrábe, pokud ovšem kočka žvýká. (Kočky ne vždy žvýkají. Kočky bez zubů mohou bez problémů jíst suché krmivo.) Pokud vás veterinář upozorní na paradentózu, možná budete muset přehodnotit stravu své kočky.

Ať už přejdete na zubní dietu, nebo se rozhodnete používat dietu jako pamlsek (i to funguje!), větší velikost granulí povzbuzuje kočku ke žvýkání. Čím více plaku si kočka seškrábe, tím větší je šance, že jí bude lépe vonět dech.

Hledání způsobů, jak osvěžit dech vaší kočky, vyžaduje trochu práce. Pokud jste však ochotni věnovat čištění zubů své kočky čas, odměnou vám bude to, že vaše kočka získá zářivý, zdravý úsměv a vy svěží kočičí dech.

Zdroj: Paw Tracks