Bloodhound – plemeno psa s dokonalým čichem, které vypátralo vraha Martina Luthera Kinga

Přidat na Seznam.cz

Toto starobylé plemeno nese velmi vznešený název. Nemá nic společného s kořistí, ale s královskou krví. Patří k plemenům s nejlepším čichem – dokáže vystopovat i člověka obutého do gumáků. Je to skvělý pes pro pachové práce i stopování zločinců. Jen s tím nedostatkem, že když pes zločince vyčenichá, radostně ho olíže. Takový je bloodhound.

Velmi staré plemeno

Přímý předek tohoto plemene byl znám jako svatohubertský pes už v 7. století. Udává se, že ho do Británie přivezl Vilém Dobyvatel v o čtyři století později. Když lidé objevili, jak dokonalý čich tento pes má, hned se stal věhlasným a ceněným honičem a loveckým psem. S lovem lišek ale bloodhoundi zůstali už jen jako stopovací psi, protože bylo potřeba rychlejších psů. Po druhé světové válce zbývalo psů tohoto plemena už jen kolem deseti, ale naštěstí se našli nadšenci, kteří plemeno znovu oživili.

Vystopoval vraha Martina Luthera Kinga

Bloodhoundi byli ceněni pro svůj dokonalý čich a schopnost sledovat stopu starou i více než 24 hodin. V roce 1977 uprchl z věznice James Earl Ray, vrah Martina Luthera Kinga, a byla to právě smečka těchto obdivuhodných psů, která ho vystopovala po několika dnech v kopcích v Tennessee. A to není zdaleka jediná příhoda z historie, kdy bloodhoundí čich zabodoval.

Dobromyslný stopař, který miluje zábavu

Bloodhoundi vychází velmi dobře s dětmi, nechá si všechno líbit a každého nadšeně přivítá. V mladém věku bývá bloodhound bouřlivý a potřebuje pevnou ruku při výcviku, protože si umí člověka svým pohledem omotat kolem prstu. Tito psi nejsou uštěkaní, když je ale uslyšíte, mají mocný hluboký hlas. Bývají samostatní a dokážou být velmi tvrdohlaví.

Pohyb a zase pohyb

Bloodhound má úžasnou výdrž, takže můžete chodit hodiny a hodiny po lese a stejně ho neunavíte. Jako domácí pes musí mít hodně pohybu, ale dávejte pozor, protože když něco zavětří, chce to za každou cenu prozkoumat. Kromě pohybu potřebuje i dostatek pozornosti, protože skutečně miluje zábavu.

Cena za bloodhounda

Tito houževnatí psi nepatří k levným plemenům. Cena štěněte se pohybuje kolem 35 tisíc. Vybírejte si spolehlivou chovatelskou stanici, která má své psy sledované na vrozené vady. Bloodhoundi sice patří k více méně zdravým plemenům, trpí (jako všichni psi velkých plemen) na dysplazii kyčelního kloubu a má větší náchylnost k očním problémům.

Zdroj: DogTime