Border kolie. Nejlepší parťák pro vás i vaši rodinu

Přidat na Seznam.cz

Border kolie je jedním z nejoblíbenějších plemen. Může za to jejich povaha, inteligence, ale i pracovní využitelnost. I v rámci oficiálních kynologických výstav jde o oblíbené plemeno, které má své bohaté zastoupení mezi chovateli a chovatelskými stanicemi.

Původ border kolie
Vznikla na skotsko-britském pohraničí zkřížením více typů anglických ovčáckých plemen. Vždyť i proto ten název „hraniční kolie“. Cílem bylo získat psa, který bude mít nejlepší ovčácké vlastnosti. Jako plemeno vznikla přibližně před 150 lety, avšak první registrované border kolie se narodily v roce 1893.

Popis vzhledu
Středně velký pes s polodlouhou srstí, harmonických proporcí, který není ani velmi lehký a ani těžkopádný. Hlava je ideální velikosti s relativně širokou lebkou, čenich se směrem ke konci zužuje. Uši jsou vztyčené nebo polovztyčené a střední velikosti. Oči jsou krásně oválné a daleko od sebe. Ocas je nízko nasazený, sahá až k tapkam.

Foto: Babtist Standaert / Unsplash.com

Charakteristika
Velmi pozorný, živý, obratný a vytrvalý pes. Je přátelský k lidem i zvířatům, oddaný svému pánovi. Řadí se mezi nejmoudřejší plemena a učí se velmi rychle. Neustálou činností je přímo posedlý.

Povaha
Border kolie je velmi chápavý pes. Je to pro ně typické, protože je to ovčácký pes. Je známá svými blesku rychlými reakcemi. Je velmi milá, přátelská a bystrá. Sleduje reakce svého pána, aby dokázala ihned reagovat. Mimořádně oddané plemeno vyniká poslušností k příkazům, však potřebuje cítit i vztah ze strany svého majitele, či rodiny.

Zajímavostí je plazivá chůze, kterou známe z různých vystoupení, třeba agility. Jinou zajímavostí jsou bezocasé exempláře.

Ideální prostředí
Border kolie má velmi ráda děti. Tato vlastnost, stejně jako její poslušnost a oddanost z ní činí vynikajícího rodinného psa. Přesto byste ji neměli držet jen v bytě či rodinném domě, kde nemá dostatek volného prostoru na běhání.

Foto: Carol Reis / Unsplash.com

Speciální nároky
Border kolie vyžaduje hodně pozornosti, činnosti a zaměstnání. Bez jakékoliv činnosti je nezvládnutelná. Třeba se jí denně věnovat i několik hodin, cvičit ji, nebo účastnit se různých sportů či aktivit. Ty využívané a časté jsou agility, frisbee, flyball a „tanec“.

Mezinárodní název: Border Collie
Výskyt: celá Evropa
Hmotnost: přibližně 20 kg
Výška: Kohoutková 53cm, feny jsou o pár centimetrů níže
Barva: nejčastěji černobílá