Čelisti po česku. Tipnete si, o jakou rybu se jedná?

Přidat na Seznam.cz

Je asi nejznámějším dravcem našich vod, kterého znají již malé děti díky pohádkám. Štika obecná (Esox lucius) je známá hlavně díky svému protáhlému tvaru a zubaté čelisti, což z ní vytváří naprosto ideální obraz dravce. Je takovýto obraz oprávněný?

Rozšířený dravec

Štika obecná je jedním z větších druhů čeledi štikovití. Mimo ní sem náleží ještě štika rudoploutvá (Esox americanus americanus), štika černá (esox niger) nebo štika maskalunga (Esox masquinongy). Ta posledně jmenovaná je přitom větší, než štika obecná, může dosáhnout délky ke dvěma metrům!

To ovšem neznamená, že by štika obecná byla nějaký trpaslík, to ani náhodou. Může dosáhnout délky až 130 cm, což není zrovna málo. Jedná se také o jeden z mála druhů sladkovodních ryb, který je rozšířený na severní polokouli.

Neviditelný samotář

Zaslouží si vůbec štika obecná svou pověst nebezpečného dravce? Zcela určitě! Štika má všechny předpoklady pro to, aby byla hrozivým postrachem všeho, co je v jejích silách skolit.

Loví sama, společnost příliš nevyhledává. Za kořist jí mohou padnout nejen menší ryby, ale i vodní hmyz, obojživelníci a raci. V bezpečí ale nejsou ani mladí vodní ptáci, hadi a malí savci. V bezpečí nejsou ani menší štiky.

Štice při lovu pomáhá zbarvení, které ji činí pro kořist prakticky neviditelnou. Často se navíc skrývají v porostu vodní vegetace, odkud s oblibou útočí ze zálohy. Poté dokáže na krátkou vzdálenost vyvinout velikou rychlost. Kořist se pak ocitne v jejích čelistech…

Smrtonosné čelisti

Čelist štik tvoří specifickou kapitolu samu pro sebe. Jsou poměrně komplikované stavby, nicméně jsou důvodem, proč dokáže štika pozřít poměrně velikou kořist. Je známo, že si štika troufá i na lososy a pstruhy, což jsou poměrně velké ryby.

Stavba čelisti štice obecné umožňuje pozřít rybu, která dosahuje až 25 procent její vlastní hmotnosti. Velice ostré zuby pak dílo zkázy dokonají. Vskutku impozantní zbraň.

Je důvod se bát?

Je ale důvod se štik bát? Je pravdou, že se občas stane, že své ostré zuby obrátí proti člověku. Následné zranění může být bolestivé. Nejde však o cílený útok, jde ze strany štiky o omyl. Vzácné útoky štik na člověka tak nejsou důvodem se této fascinující ryby bát.

Podívejte se na záběry štik při lovu. Jedná se o impozantní podívanou.

Zdroje: Velká obrazová encyklopedie rybaření: [ryby, vybavení a techniky sladkovodního a mořského sportovního rybolovu]Svět zvířat: velká obrazová encyklopedie, 1000 ryb, Svět zvířat: velká obrazová encyklopedie. Přeložil Helena KHOLOVÁ, přeložil Jana KRAUSOVÁ, přeložil Soňa ŠTRBÁŇOVÁ, outdoorskilled.com

Zdroj: redakce, YouTube