Čivava – malý pes s velkým srdcem

Přidat na Seznam.cz

Čivava je ostražitý, sebevědomý a svému majiteli oddaný pes, který je již po staletí oblíbeným společníkem. A protože váží méně než 3 kilogramy, snadno se vejde na klín svým blízkým. Nečekejte však jen sladkost a mazlení, píše Carolyn Coile z webu Dogster.

Dávné dědictví čivavy

Ačkoli není sporu o tom, že pes čivava pochází z raného Mexika, historici se přou o jeho přesný původ. Zdá se však, že původ čivavy souvisí se starověkými psy z rodu Techichi.

Raná čivava, vyšlechtěná především pro společenské účely, měla také posvátné účely. Byli například obětováni, mumifikováni a pohřbíváni se svými majiteli. Jedním z jejich úkolů bylo pomáhat zemřelým majitelůmna nebezpečných cestách na onen svět.

Historici našli důkazy, že Aztékové rané čivavy zbožňovali, ale využívali je také jako zdroj potravy. Jméno plemene ho spojuje s velkým mexickým státem Chihuahua, kde milovníci psů v polovině 19. století objevili rané exempláře čivav.

Jak se žije s čivavou

Přirozená nedůvěra čivavy k novým lidem nebo zvířatům může vést ke štěkání.

Čivava se může naučit nežádoucí štěkot omezit, ale nejprve musí její majitelé odhodit mylné představy, že (kvůli malému vzrůstu) toto plemeno nelze vycvičit. Čivavy se totiž nejen dají vycvičit, ale jsou také pozoruhodně mrštné a mohou vynikat v psích sportech, jako je agility, freestyle a rallye.

Mnoho čivav se nejvíce váže na jednoho majitele, ale jiné si libují v dynamice celé rodiny. Kvůli svému malému vzrůstu a dychtivosti bránit se hrubé hře nejsou čivavy obvykle ideální do rodin s malými dětmi.

Pes čivava se hodí pro obyvatele bytů, protože se poměrně snadno unaví při vnitřních hrách a procházkách. Mějte však na paměti, že to, že se čivava vejde do kabelky, ještě neznamená, že do ní patří.

Silně temperamentní čivava vyžaduje nejen každodenní procházky, ale také rozsáhlou socializaci a spoustu kurzů psí školy. Silně temperamentní a temperamentní čivava vyžaduje nejen každodenní procházky, ale také rozsáhlou socializaci a spoustu kurzů psí školy.

Pozorujete u své čivavy třes nebo chvění?

Čivavy jsou citlivé na chladné počasí a v zimě mohou potřebovat svetry nebo kabáty, aby se zahřály. Čivavy se třesou, když je jim zima, ale mohou se také třást, když se cítí vzrušeně, stejně jako nepříjemně nebo se bojí.

Pokud budete brát mladou čivavu ven a umožníte jí poznat nové lidi a místa, může to snížit tendence k úzkostnému třesu. I když platí výjimky, často se dobře socializovaná čivava třese méně než čivava s omezenou socializací. Třes může samozřejmě také signalizovat zdravotní potíže, například nízkou hladinu cukru v krvi.

Stručné informace o plemeni

  • Délka života: 14 až 16 let
  • Hmotnost: Méně než cca 3 kg
  • Velikosti: Čivava není správně klasifikována jako kapesní pes, mikro pes, malinký pes, pes na hraní nebo miniaturní pes. Některé čivavy jsou prostě menší než jiní psi.
  • Srst: Měkká, přiléhavá a lesklá, dlouhá srst je měkká, rovná nebo mírně zvlněná.
  • Zbarvení: Jakékoliv, značené, jednobarevné nebo stříkané.
  • Ocas: Nosí se srpovitě (otevřený oblouk) nebo ve smyčce přes hřbet. Čivavy s dlouhou srstí mají na ocase pírka a peříčka.
  • Línání: průměrné
  • Úprava srsti: Hladká srst vyžaduje občasné kartáčování. Dlouhosrsté čivavy potřebují častou péči, aby se zabránilo tvorbě plstnatých ploch.
  • Zuby: Důležitá je péče o zuby, protože u čivav se mohou objevit problémy s ústní dutinou, které vedou ke vzniku zubního kazu a onemocnění dásní.
  • Speciální výbava: Čivava je vzhledem ke své velikosti nejpohodlnější na procházkách s postrojem (spíše než s obojkem).

Zdroj: Klub chovatelů čivav v ČR, Dogster, KHČ, Unsplash, YouTube